1. Novsport
  2. Коментар
  3. Над 500 партийци били за затвора заради черни каси

Над 500 партийци били за затвора заради черни каси

През 1985г. Политбюро на ЦК на БКП констатира корупция във футбола

Над 500 партийци били за затвора заради черни каси
Над 500 партийни и об­щински лидери на общинско равнище били за арест, за­щото внасяли корупционни практики и заради черни ка­си във футбола в годините между 1980 и 1985 г. Това става ясно от „бележките и съображенията" (така тогава наричат разисквания­та - б. а.) на заседание на Политбюро на ЦК на БКП от 5 февруари 1985 г., които са част от станалия вече пу­бличен архив за механизми­те, по които е била управля­вана страната от комунисти­ческата върхушка по онова време.
 
Четири дни по-късно във в. „Работническо дело" излиза магистралното решение „За поврат в развитието на бъл­гарския футбол". То е резул­тат от обсъжданията в По­литбюро на ЦК на БКП, как­то и на писмено внесената докладна записка по въпро­са от Добри Джуров. А в на­чалото на разговора между партийните велможи става ясно, че проектът за реше­ние бил готвен от „компе­тентни органи и отдели в ЦК на партията". А "най-неком­петентният в Политбюро се е занимавал с последния ва­риант", скромно признава в началото Тодор Живков.
 
Армейският генерал Джу­ров внася „съображенията" си в писмен вид. Според него главната причина за органи­зационната слабост на бъл­гарския футбол е „некадърността на ръководството както на БСФС (по онова време Трендафил Мартински - б. а.), така и на федера­цията по футбол (Иван Шпатов, член на ЦК на БКП - б. а.)". По-нататък Джуров кон­статира, че „през последни­те пет години безпринципността и корупцията" във футбола се засилили, като визира периода след реше­ние на Секретариата на ЦК на БКП за най-популярната игра. 
 
„Всеизвестни са чер­ните каси, всеизвестни са валутните нарушения и дру­ги негативни прояви, които разлагаха хората, но реши­телни мерки те - БСФС, фут­болната федерация, Съдий­ската колегия и другарите от ЦК на БКП, не предприеха."
 
Джуров изброява, че чер­ни каси във футбола били разкрити в Русе, Толбухин (Добрич - б. а.), Търговище, Велико Търново, Бургас, Ямбол, Кърджали. И добавя: „Тези на­рушения са ставали как­то със зна­нието на ръ­ководствата и окръжните съюзи на БСФфС, така и със знанието на окръжните партийни и администра­тивни ръководства. Но освен констатации и обръщане на внимание не приложихме строгостта на закона и пар­тийния устав."
 
Армейският генерал не е съгласен, че сред причините за ситуацията били „приви­легиите на военизираните отбори", защото с черните каси футболистите на други­те състави дори вземали по­вече пари и според Джуров военизираните отбори има­ли вече 40-годишна успе­шна традиция. Остро се изказва Георги Йорданов, като заявява: „Футболистите не са граж­дани, които трябва да се подлагат на други закони... Те са професионалисти в пълния смисъл на думата, но нямат професионално отно­шение към своите задълже­ния".
 
„В България много се гово­ри за футбол, но малко се играе футбол - включва се Георги Атанасов. - Ние иска­ме с 6-7 добри състезатели да правим 16 отбора в „А" група. И от­там вече ид­ват пазарлъ­ците... Има монопо­лизъм  в областта на футбола. Фактически две дружества (явно става за дума за ЦСКА и „Левски- Спартак" - б. а.) са монопо­лизирали равнището и най-добрите състезатели в тази област. Имаме неравно­правно положение. Едни могат да вземат когото си искат, други не могат... Има и намеса на безотговорни и отговорни фактори във футбола. Напоследък се разигра една история с футбо­лист на име Георги Йорда­нов (дълъг спор дали ЦСКА може да го вземе или не - б. а.)... Това са хора, фаворизи­рани, подкрепяни..."
 
После Живков пита Джу­ров как така ще се изравни заплащането на военизира­ните играчи с офицерските заплати: „А ако направите футболиста майор, после и полковник - няма край. Не трябва ли да има принцип?" „Тези, които участват в активна спортна дейност, сти­гат до капитан", отсича амейският генерал.
 
Стоян Михайлов започва верноподанически: ,Другарю Живков, този въпрос е много стар. Вие написах­те през 1970 година една великолепна статия, която тук се цитира. Тя е с едно драстично заглавие. Докога ще търпим недъзите на българския фут­бол?" А вие написахте тази статия, защото преди годи­ни се бяха натрупали много тежки явления във футбо­ла..."
 
„Тази статия само я проче­тоха и нищо не направиха", засича го Живков.
 
„Минаха 15 години и кон­статираме, че не само не сме подобрили положение­то, а то се е влошило - про­дължава Михайлов. - Ние ка­то Секретариат на ЦК на БКП капитулирахме, нищо не направихме с черните ка­си. Защо? Защото се оказа, че трябва да вкараме в за­твора около 500 души - се­кретари на окръжните коми­тети на партията и замест­ник-председатели на окръжните народни съвети. Ако някой казва, че това ста­ва без знанието на първите секретари и председатели­те на окръжните народни съ­вети, или без ръководители­те на съответните ведом­ства, това са много наивни неща... Основната причина е това, което е подчертано и в текста - пълната корупция отгоре до долу, грубата пре­стъпност и беззаконие."
 
,Да се запише, че всеки, който нарушава - снемане и даване под съд - отсича на­края Живков. - Да запишем много твърдо решение. Въ­обще трябва да дадем право на нашите окръжни ръковод­ства всичко, което доприна­ся за корупция - изселване. Той влязъл в конфликт с ця­лото общество! Как може та­зи работа? Няма ли ред в та­зи държава? Аз не говоря за спорта, говоря по принцип."
 
Само 4 месеца по-късно ЦСКА бие „Левски-Спартак" с 2:1 в скандален финал за Купата на България. Двата отбора са разформировани и преименувани на „Средец" и „Витоша", наказани да не играят до живот са Христо Стоичков, Борислав Михай­лов, Пламен Николов, Емил Спасов и Емил Велев. Това е отговорът на партията, чиито разпоредби за поврат не се спазват. Но наказанията бя­ха отменени след година... 

Архитектът на Славия

Иван Минчев на два пъти се разминава с Левски

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача

На кого пречи Илиан Илиев

Някой се опитва да лансира смяна на треньора след първата загуба на България в 10 мача

Кой иска да посегне на "златната кокошка" за родния футбол Лудогорец

Лудогорец осигурява милиони на всички клубове от efbet Лига всяка година