1. Novsport
  2. Коментар
  3. Наш'та система е липса на системност

Наш'та система е липса на системност

Cтратегия за стратега. За пореден път властелините на БГ футбола тръгват да я бистрят, за да ни оправят националния отбор

Наш'та система е липса на системност

Cтратегия за стратега. За пореден път властелините на БГ футбола тръгват да я бистрят, за да ни оправят националния отбор. Да бъде или да не бъде Любо Пенев - това изобщо не е въпросът! Ясно е, че членове на Изпълкома на БФС и шефове на клубове са се вкопчили в изгодна теза по темата и няма да я променят, независимо от анализа, който ще чуя от селекционера. На всички им е ясно и друго - че ще направят поредната голяма глупост, ако точно сега си избършат ръцете с Любо и тръгнат да гонят дивото в поредния лов за Специалния, ама ако може да е и Евтиния, и Удобния... А и да върви с поне двегодишна европейска гаранция, че ще е и Успешния... Ако спрем да мечтаем, сглупяваме и дълбаем, би трябвало да приемем, че изпълкомът днес ще остави Пенев начело на България.

Но да не забравяме най-важното - това изобщо не е въпросът! Ами ако в 60-ата минута в Осло, когато Ивелин Попов свали топката пред наказателното поле, Георги Илиев стреля от воле и я прати на сантиметри от вратата, ударът бе с две педи разстояние по-точен? Ами ако бяхме били Норвегия 2:1? И какво от това? Всичко щеше да ни е наред ли? Щяхме да имаме идеален национален отбор, идеален треньор, идеално ръководство, идеална система?

И щяхме да поддържаме  заблудата на изкуствено дишане, докато се изпари и последният ни шанс за Евро 2016? Супер. И после какво? Нов изпълком, нова стратегия за стратега. Нова порция интересчийство, поредни високопарни словоблудства...

Крайно време е ръководителите да разберат, че нямат нужда от нова стратегия за стратега на националния отбор, а самите те имат нужда от стратегия за ръководство на целия национален процес. А той не започва от “ютията” на Пенев - тя е само най-видимата част от работата на футболната ни система. А като дойде поредният неизбежен провал, дори оправданието ни е родено - няма материал.

Ако от БФС гледат само в своята градинка, без да копаят в търсене на чужда вина, вместо на резултати, ще трябва да признаят едно: големият проблем на националния ни футбол не е липсата на материал (и на материална база), а липсата на елементарна системност и последователност. Или иначе казано - стратегия за националните отбори.

За какво ни е  селекционер на младежкия национален отбор, та нали цяла година нямаме мачове? Ако стратегията ни за младежите е да търсим треньор, който просто да води мачовете, когато ги има, то това е поредното доказателство за пълната ни стратегическа несъстоятелност. А през тази една или дори половин година, какво? Работа с материала няма? Ами то нали рано или късно ще се окаже, че и материал няма, за какво да се хабим да работим с него?!

Материалното оправдание мина при безличното 0:1 на “А” националния отбор от Хърватия. Обиждахме се, докато хърватите ни се присмиваха, че сме анонимници, но като не намерихме аргументи за футболно противопоставяне, и ние запяхме същата песен, но в най-омекотения ѝ вариант - те ритат в “Реал”, “Барса”, “Атлетико”, “Интер” и “Ливърпул”, а ние нямаме достатъчно материал. Тогава ние какви се наричаме? Понеже все още не сме въвели в широка употреба думата “безматериалници”, ще трябва да носим болката от “анонимници”, докато не се изготви стратегия за измъкване от анонимността.

Слизайки едно ниво под младежкия национален отбор, откриваме и актуално опровержение на “няма материал” - юношите на България до 19 г. се класираха на Евро 2014, разправяйки се с Чехия и Швеция, и станаха 7-и в Европа. Да не би тези момчета да са гледани в лаборатория? Те също са извадка от общия ни материал. И ядрото на отбора не е израснало във футболна оранжерия с формата на “Ноу Кампа”, “Уембли” или “Алианц Арена”, а на стадион “Салито” в Ловеч и изкуствения терен на “Герена”. Можело, значи.

Но какво от това? Когато няма последователност, и този отбор ще бъде обречен на бъдеща анонимност. Само някой бъдещ изпълком ще реши при кой селекционер на “А” националния тим да бъде официализирана съсипията и на това поколение.

На същото това ядро, стигнало европейско първенство с юношите до 19 г., ще се гради и бъдещият младежки национален отбор. Онзи, който още няма нужда от треньор. А при положение че изобщо няма, не би ли било най-логично човекът, който работи с този набор от 5 години, да довърши и цикъла до предверието за мъжкия отбор? Във федерация със стратегия, може би да!

В нашата пак действаме първосигнално. Европейското свърши, ангажиментът на треньора Александър Димитров - също.

Освобождаваме го, пък ще  търсим нов. Нищо, че сме инвестирали и в неговото развитие. Нищо и че има и очевадно решение за последователност - юношеските национали стават младежки, треньорът на 19-годишните води същите тези момчета и при 21-годишните. Ако не заради успеха, то заради факта, че познава по-добре кътните им зъби дори от личния им зъболекар.

Често се тупаме в гърдите, че черпим опит от приятелската немска федерация.

Как действат в Германия?

Хорст Хрубеш прави 19-годишните еврошампиони през 2008 г., когато и селекцията на Мишо Мадански бе на финалите срещу немската машина. През 2009 г. Хрубеш води Германия на световното до 20 г. - тимът му пада на 1/4-финал от Бразилия. Но той не е нито освободен, нито понижен - историята следва своята логика. Още същата 2009 г. Хрубеш води Германия на европейското до 21 г. И става еврошампион с 4:0 над Англия. През 2010 г. подхваща нов цикъл - захваща се с 18-годишните. Води същите момчета в юношеската селекция, после пак в младежката. С тях ще е на Евро 2015 до 21 г. А кой ли е гласен за младежки селекционер след това? Маркус Зорг, който водеше Германия на Евро 2014 до 19 г. срещу България това лято.

Това е разликата между германската работеща цикличност и българското циклене.

А националите ни до 19 г. и селекционерът им са подходящият актуален пример. Развитието им е благодарение на футболния съюз – наистина се харчат пари, подсигурени са идеални условия, лагери и турнири. И тук може да се каже “браво” - въпреки финансовия материал се отделя повече от достатъчно за пълен комфорт за израстване на новите ембриони на българския футбол в почти перфектна среда. Но вместо да се извърви и последната крачка, изведнъж последователността секва.

Причината Александър Димитров да не поеме младежите може би е тривиална и базирана на друг голям проблем на БФС и футбола ни. От три години треньорската ни школа е със забрана от УЕФА да издава лиценз “Про” заради свръхподозрителна свръхпродуктивност. А и за селекционер на младежите този лиценз е задължителен. Едва ли обаче само това е причината да се прекъсне системността, при все че в България сме пословични с едно - ако преценим, че ще е от полза, винаги ще измислим схема да заобиколим правилата. В случая ми идва наум най-практикуваната треньорска врътка у нас - екип от треньори - единият държи лиценза, другият върши работата. Треньори поне имаме много, нищо, че уж нямаме материал. С лиценз “Про” от нашата школа в момента са 123-ма души - взели права преди “ембаргото” от УЕФА. В края на годината изтича най-високият лиценз на 40 души. От догодина школата ни пак ще може да издава лиценз “Про”. Вероятно вече ще сме си взели и поука, че не е логично да произвеждаме по 40-50 и повече “Про” треньори на година, при все че в последно време в Германия “се раждат” средно по около 24-ма треньори от най-висок ранг на година. Дори това е част от генералната ръководна стратегия. Но да се върнем към по-конкретната за националните отбори.

Или към липсата ѝ. Вече споменахме, че Мишо Мадански класира юношите до 19 г. на Евро 2008 в Чехия. И какво стана с онзи набор 1989? Вместо по система класиралият ги треньор да продължи да работи със същите момчета и в отбора до 21 г., пак заложихме на нашата схема, че младежкият национален отбор си е отделна губерния, а какво да говорим за мъжкия? Момчетата на Мадански попаднаха в младежката селекция при Иван Колев, докато се изчака удобният момент да бъде махнат и той. А Мадански да го смени, но вече с друг набор. И тук не става дума за качествата на отделните треньори и кой е по-добър. Защото само у нас не разбрахме, че всички сме в един кюп и е по-добре да има уважение и помощ от всеки и за всеки. Става дума за това, че не се учим от грешките си. Че показваме с  упоритостта на магаре, че човекът е  единственото животно, способно да се спъне в един и същи камък на едно и също място. Изобщо - наш'та система е липса на системност.

Да споменем ли и националите ни до 17 г., които са домакини на Евро 2015.?Нали бе направен конкурс за селекционер за родените след януари 1998 г. Избраха Александър Георгиев след задълбочен кастинг. И после какво - оказа се, че не бил подходящ. И Мето Деянов пое и 17-годишните, освен че логично ще води и момчетата си при 19-годишните. Георгиев ли е виновен, че се е оказал най-добър кандидат?

Стискам палци и на Мето, и на всеки негов колега в националните отбори. Но липсата на системност рано или късно ще се окаже по-тежък съперник и от онези срещу нас, които някога са ни били с по 6-7 гола.

За финал да се върнем отново към мъжкия национален отбор. Шефовете да се опитат да го подсилят сами, а не само да обвиняват селекционера и играчите. Да го подсилят със система, по която поне поколенията, които стават, да стигат до първия отбор със самочувствие. Не да ги пратят на произвола да паднат 1:7 от Дания, а да стигнат при мъжете с мисъл на мъжкари. И като дойде мач срещу Швеция, селекционерът да се усмихне. Защото момчетата му няма да имат исторически комплекс, а ще кажат: “Кои, бе, швеците ли? Ние тия същите колко сме ги били!” 

 

Найден Тодоров, "24 часа"

Архитектът на Славия

Иван Минчев на два пъти се разминава с Левски

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача

На кого пречи Илиан Илиев

Някой се опитва да лансира смяна на треньора след първата загуба на България в 10 мача

Кой иска да посегне на "златната кокошка" за родния футбол Лудогорец

Лудогорец осигурява милиони на всички клубове от efbet Лига всяка година