1. Novsport
  2. Коментар
  3. Обещаващо начало

Обещаващо начало

Русия доказа класата си, но борбата за класиране на 1/4 финал в група А е непредвидима

Обещаващо начало

Дългоочакваното европейско първенство по футбол най-накрая започна. А ако вярваме на поговорката, че денят се познава от сутринта, то ни очакват страхотни двубои до края на шампионата. Турнирът стартира с първите два мача от подценяваната от мнозина група А, в която попаднаха съдомакина Полша, Русия, Гърция и Чехия. Вярно е, че в този поток не попадна велика футболна сила, но срещите от първия ден на първенството показаха, че борбата за класиране напред ще бъде изключително интригуваща. Опасенията, че няма да се получат качествени сблъсъци също бяха разбити на пух и прах. Полша – Гърция и Русия – Чехия бяха два страхотни мача, които би трябвало да са удовлетворили и най-претенциозния футболен запалянко.

Полша – Гърция

Към двубоя на откриването на 14-ото първенство на Стария континет имаше големи очаквания и за щастие те бяха напълно оправдани. Домакините от Полша и европейският шампион за 2004-а Гърция изиграха стойностен мач помежду си, който по-скоро закономерно завърши наравно, въпреки че и двата тима имаха шансове да измъкнат победата.
Първото нещо, което се наби на очи в отбора на „дружина полска” бе умението на отбора да играе бърз и много приятен за наблюдаване футбол. За съжаление след гола, който поляците отбелязаха чрез звездата си Робърт Левандовски, те понамалиха натиска си и позволиха на съперника да изравни играта. Това се оказа грешен подход, защото поне през първото полувреме гърците бяха в нокдаун, нямаха ясната идея как трябва да действат в атака, а защитата им бе, меко казано, колеблива.

Поляците обаче решиха, че един гол ще им бъде достатъчен за победата и макар да продължаваха да имат лек превес в двубоя вече не атакуваха толкова настойчиво. Както вече бе отбелязано от много специалисти след мача, десният фланг на Полша бе големия коз на треньора Франтишек Смуда. Съотборниците в Борусия Дортмунд Пишчек и Блашчиковски взаимодействаха отлично и създаваха добри възможности за Левандовски, при една от които падна и гола. Срещу тях левият краен бранител на Гърция Хосе Холебас просто нямаше отговор и като цяло бе най-слабия играч на терена за своя отбор. Добра работа за Полша свършиха Обраняк и Рибус, които заедно с триото от Дортмунд разиграваха топката на скорост и създаваха пробойни в гръцката отбрана. В няколко случая домакините стигаха до числено равенство току пред наказателното поле на „елините”, но недостатъчно високата ефективност не позволи на поляците да отбележат още един гол, което при такава слаба защита на противника, бе задължително.

През второто полувреме нещата се промениха. Макар и с 10 души – след пресиленото изгонване на Папастатопулос – Гърция успя да изравни. Не, че тактическият план на Фернандо Сантош бе нещо гениално, но с простички, разсичащи полския ариегард, подавания към Салпигидис или Самарас, южните ни съседи успяха да стигнат до 3 чисти голови положения, едното от които бе реализирано. При другото Самарас изпусна от отлична позиция, а след това се стигна и до дузпата, която Карагунис пропусна.
Две неща у гърците направиха силно впечатление. Прословутият характер и доброто включване на Димитрис Салпигидис. „Елините” действаха много самоотвержено и правеха всичко по силите си да се противопоставят на Полша. Това до голяма степен компенсира по-ниската класа на гръцките футболисти. Включването на Салпигидис пък бе отличен ход на селекционера Фернандо Сантош, който смени неубедителния Сотирис Нинис.

В общи линии Полша показа по-сериозни футболни аргументи, по-разнообразни атакуващи действия, но и колеблива защита, докато гърците, въпреки проблемите в отбрана, ограничиха до минимум пораженията през първата част, и като на шега можеха да шокират своите домакини, ако не бе резервния страж на „дружина полска” Пшемислав Титон, който хвана дузпата на Карагунис и се превърна в първия вратар в историята на еврофиналите, спасил дузпа след като се е появил като резерва.

Русия – Чехия

Преди началото на първенството руските медии бяха доста скептични към представянето на сънародниците си, но момчетата на Дик Адвокаат ги опровергаха категорично...поне в първия си мач. „Сборная” показа прекрасен атакуващ футбол и се възполза максимално от неорганизираната защита на Чехия. Руснаците бяха много постоянни в действията си, през целия мач държаха нещата под контрол, като умело променяха темпото си на игра. Много силен мач изнесоха Зирянов и Широков в халфовата линия, както разбира се капитана Аршавин и младата звезда на тима Алан Дзагоев. Мощни пробиви по крилата, елегантни пасове през центъра и отлични индивидуални действия(за справка гола на Павлюченко) белязаха играта на Русия в първия мач на страната на Евро 2012. Изглежда, че бързите атаки на „сборная” ще са смъртоносни на това първенство, а чехите се убедиха в това по трудния начин.

Съперникът на България в световните квалификации за мондиала в Бразилия след 2 години потвърди представите, че все още се намира в преход. Немалка част от играчите играят на първия си голям форум и все още не са готови да направят сериозен пробив. Въпреки това кошмарните действия в дефанзивен план в редиците на Чехия не могат да бъдат оправдани. Шампионите от 1976-а действаха твърде леко в отбрана, но сякаш по-сериозните проблеми дойдоха от слабата халфова линия. Опорните полузащитници в лицето на Плашил и Ирачек не успяваха да се върнат бързо в зоните си при бързи атаки на Русия, а това често даваше числено преимущество на „сборная”. Особено Ирачек, който няма голям опит в националния отбор, доста се увличаше в нападенията на своите и оставяше празно пространство на съперниците си.

Точно с прекалено голямото желание на чешките футболисти, довело до припряност и неточности в играта им, може да се обясни тежката загуба. Сравнително неопитни състезатели като споменатия вече Ирачек, Гебре Селасие и Пилар искаха да се изявят и често грешаха при взимането на решение как да бъде продължена чешката атака. Но дори опитен боец като Милан Барош изневери и не показа това на което е способен. Голямата звезда на тима Томаш Росицки също не успя да блесне, но за това трябва да се отдаде дължимото на добре подредените в дефанзивен план руснаци, които отлично неутрализиха капитана на Чехия.

По отношение на смените вината на селекционера Михал Билек може да се търси в пренебрегването на Томаш Нецид. 22-годишният нападател все пак играе в руското първенство и познава по-добре противниците си, отколкото появилия се като резерва Давид Лафата.

Трябва да се отбележи, че Дик Адвокаат също не избра най-правилния вариант за нападението залагайки на Александър Кержаков. Нападателят на Зенит пропусна няколко изгодни положения за своя тим, а заменилият го Роман Павлюченко отбеляза брилянтен гол още при първата си възможност, давайки сериозна заявка за титулярно място в мача срещу Полша.
Най-хубавото на този двубой бе,че и двата отбора се стремяха да играят атакуващо и да забавляват зрителите по трибуните, което е едно многообещаващо начало не само на тази група, но и на първенството като цяло.

Влади Николов

Архитектът на Славия

Иван Минчев на два пъти се разминава с Левски

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача

На кого пречи Илиан Илиев

Някой се опитва да лансира смяна на треньора след първата загуба на България в 10 мача

Кой иска да посегне на "златната кокошка" за родния футбол Лудогорец

Лудогорец осигурява милиони на всички клубове от efbet Лига всяка година