Английският футбол настръхна. Лордове, рицари на кралския двор и безкрайно верните фенове още не могат да преглътнат обидата, наречена Сам Алърдайс. По подобие на Иван Славков националният селекционер на Англия „разкри картите” в една световноизвестна футболна тайна – подкупи и комисиони са част от битието на футболния функционер.
Англия се посрами, но взе единственото възможно решение. Да уволни Алърдайс след само 67 дни и един мач начело на „трите лъва”. Сега Големия Сам очаква още една присъда – да бъде изваден завинаги от футбола.
Светът познава още много велики имена, които са изкарали съвсем кратко време в треньорската си кариера. Такъв например е германецът Лотар Матеус. През 2006 година футболист №1 в света за 1990-а пое бразилския „Атлетико Паранаензе”. Работата му продължи 46 дни. Матеус спечели 6 от осемте си мача. Тръгна на почивка до Европа и… повече не се върна. Оправда се, че семейството му липсва прекалено много. А Матеус е световноизвестен… „домошар“. По-късно в България се постарахме да сложим край на кариерата му. След като води националите, Лотар все още не си е намерил работа – вече шест години.
Брайън Клъф също е име, пред което футболът се прекланя. Неговата авантюра с „Лийдс” през 1974-та продължи едва 44 дни. Какво се случи, и до днес е мистерия. Още по-кратко на поста си остана австриецът Петер Пакулт. През 2015 година бившият национален голмайстор бе поканен от словенския „Заверк”. Натрупа два мача – реми и загуба. Тогава Пакулт получи съобщение на мобилния си телефон, че няма смисъл да стъпва повече на стадиона. Уволнен е.
Какво да кажем за аржентинеца Марсело Биелса, водил „гаучосите” на световни финали? Покани го „Лацио”. През юли 2016-а треньорът с прякор Лудия бе представен на „Стадио Олимпико”. Същата вечер започнаха и разговори за трансферната политика. Разминаванията между треньорско и шефско мнение за новите бяха толкова големи, че още на другия ден бе обявена раздялата.
Сам Алърдайс може да се смята за ветеран в английския национален отбор, ако се сравни с Лерой Росениор. През 2007-а той бе представен като треньор на четвъртодивизионния „Торки”. По същото време чуждестранен консорциум финализира преговорите за акциите на клуба. И си избра нов наставник. Росениор официално бе треньор на „Торки” за 10 минути.
Най-шокиращото назначение и уволнение е за един от най-великите голмайстори за всички времена. Герд Мюлер, известен като Бомбардира на нацията, бе поканен за национален селекционер на Германия от президента Егидиус Браун след Мондиал ‘98. Босът позвънил на великия нападател и го убедил, че е време да стане треньор. Когато Браун затворил телефона, се обадил на свой приятел да му се похвали, че най-важният въпрос е решен. От своя страна неизвестният и до днес събеседник разказал на президента, че Герд Мюлер в същия ден дал интервю колко зле се ръководи футболния съюз. Бесен, Браун позвъни на Бомбардира и му каза: „Забрави за тази работа!”
България също даде своя принос за бързите треньорски рокади. На 23 април 2000-ната легендарният защитник Георги Димитров-Джеки бе назначен като наставник на ЦСКА. Новината бе потвърдена от пресслужбата на „червените“. И на секундата „доброжелатели“ започнали да засипват собственика Васил Божков с предупреждения, че взема неконтролируем треньор, който ще си прави каквото иска, без да се съобразява с шефовете. И час преди пресконференцията по представянето назначението се отмени. И вместо Големия Джеки постът се даде на тогавашния асистент в щаба Александър Станков.
Ивайло Петев пък изкара само няколко минути в „Левски”, но неговата история влуди телевизионните видеообмени и социалните мрежи. Няколко „сини” фенове нахлуха на пресконференцията по представянето му и съблякоха фланелката. Пишман треньорът напусна гол до кръста залата и дори легендата на „Левски” не успя да спре резила. А България така попадна в топ 3 на куриозите по треньорски назначения и раздели.
Боян Бойчев, "Труд"