Преди да коментираме съдийството на Хауърд Уеб в дербито между Челси и Манчестър Юнайтед, искам да направя няколко уточнения. Първото е, че английските съдии заедно с италианските и испанските са сред най-добрите в света.
А специално Уеб е съдия номер 1 в света, след като е свирил финали на най-големите футболни форуми, включително и световното първенство в ЮАР. Не забравяйте и това, че мачовете, които той и колегите му в Англия ръководят, са сред най-трудните.
И понеже английското първенство е сред най-гледаните, затова погрешно ви се струва, че реферите там грешат най-много. А всъщност трябва да ви кажа, че навсякъде другаде съдиите бъркат много повече. Нямате представа колко се греши в първенствата на Македония или Камерун, защото не ги гледате.
Другото, което искам да кажа, е, че съдийските грешки са част от играта. И е много по-важно и по-добре, преди да започнем да коментираме тях, да коментираме колко стопроцентови положения проигра скъпо платен играч като Фернандо Торес, как сгреши защитата на Челси при третия гол на Манчестър Юнайтед и тогава да стигнем да Хауърд Уеб. Защото той направи една грешка, а скъпо струващите звезди на терена, които са милионери - около 50.
За мен реферът сгреши при отсъждането на втората дузпа в полза на Манчестър Юнайтед. Причината бе, че позицията, на която се намираше, не му позволи да има идеална гледна точка към ситуацията. И въобще в самия мач няколко пъти грешки на футболистите се превърнаха в предпоставки Уеб да бъде подведен.
По повод думите на Алекс Фъргюсън, че имало 4, а не 2 дузпи за Юнайтед, трябва да призная, че през първото полувреме наистина имаше спорни положения в наказателното поле на Челси.
Точно за такива ситуации обаче само и единствено съдиите могат да вземат решение и всичко зависи само от тяхната преценка.
Питате ме и за спорния червен картон на Венсан Компани в мача за Купата между Сити и Юнайтед. За него искам да ви припомня, че дори опитът за брутална игра може да се накаже с червен картон. Ако вие ми замахнете с крак с цел да ми откъснете главата, а аз се отдръпна и се предпазя, пак спокойно може да ви бъде показан червен картон - заради намерението ви.
Така че много е важно какво е написал в доклада си Крие Фой тогава. Ако е описал ситуацията като „опит за брутална и безумна игра", това се приема за единствената истина по случая. Не знам защо в Сити се надяваха картонът му да бъде анулиран.
Важно е да се знае, че картон може да се отмени само ако съдията изрично си признае, че волно или неволно е сбъркал. В никакъв друг случай. Друга възможност е наказанието да се намали, ако е над четири мача. Това се прави, ако има смекчаващи вината на играча обстоятелства. Иначе мисля, че още някъде около 1893 година в Англия е приет закон, според който решенията на съдията са окончателни и не подлежат на обжалване.
СТЕФАН ОРМАНДЖИЕВ, бивш топ рефер на България, съдийски наблюдател на УЕФА