1. Novsport
  2. Коментар
  3. Валверду - човекът, който опитоми таланта на Григор

Валверду - човекът, който опитоми таланта на Григор

Загубата от Надал в Австралия му помогна в следващите големи мачове, отчита венецуелецът

Валверду - човекът, който опитоми таланта на Григор

Гледката е следната: Григор Димитров триумфира на финалния Мастърс за годината в Лондон и отива в публиката, за да отдаде заслуженото на човека, който успя да опитоми таланта му - неговия треньор Дани Валеверду.

Венецуелецът се зае с проекта "Димитров" в средата на 2016 година и това се оказа най-правилната крачка. Двамата заформиха страхотен тандем и младият треньор се оказа човекът, който може да мотивира Григор и да използва таланта му по възможно най-добрия начин. Талант, в който никой не се е съмнявал.

Най-добрият български тенисист е световноизвестен със своите умения, но преди появата на Валверду той сякаш се луташе и не знаеше как точно да ги използва.

Специалистът, който е само с пет години по-възрастен от възпитаника си, откри общ език с Григор и го съпроводи до най-добрия му сезон до момента. Българинът завършва годината като трети в света и с четири спечелени титли през 2017-а.

"Имаме страхотни отношения и еднакво виждане за тениса. Наистина сме щастливи как мина тази година за нас", споделя Димитров. Валверду е изключително горд от това как той успя да помогне на Григор да се справи с напрежението и високите очаквания.

"Димитров се пребори с напрежението, особено на финала, и откри пътя към победата. Когато той си намери мястото, играе на изключително високо ниво, но ние работихме над това той да се справя също толкова добре и през останалото време. Беше въпрос на настройка и воля във финалния мач и Григор се справи чудесно", споделя специалистът.

Той показа положителна настройка няколко пъти през годината и завърши с положителен баланс - 17-10 спечелени трайбрека, 8-5 спечелени мача срещу играчи от топ 10 и 4-1 победи на финали. Двамата вече спояват тандема си повече от година и се научиха да комуникират успешно и взаимно да приемат идеите си относно играта.

"За година и половина Григор е толкова схватлив, колкото в началото. Той се откри пред мен и ми споделя мнението и гледната си точка. Своите амбиции също. За мен е важно да му обяснявам защо искам да правим нещата по точно определен начин. Защо сме на корта по осем часа на ден. Концентрирам се върху постигането на краткосрочните цели и анализирането на представянето във всеки мач", разказва 31-годишният венецуелец.

Друго нещо, над което двамата работят, е подходът на Григор към всеки мач и самата игра. Когато Димитров влага повече емоции, Валверду се опитва да бъде по-практичен. Целта им е да постигнат баланс и тенисистът да намери печелившата формула.

Тенисът е начин на живот - разкрива треньорът. - Човекът, който е извън корта, трябва да бъде същият, който е на корта в най-важните моменти от мача. Играчът, който виждаме при 6:3, 2:0, може да реагира различно в ситуация при 5:5, 40:40. По време на решителните моменти този играч може да бъде раздразнен или смутен. Играчът, който приема нещата по правилния начин, е този, който е свикнал, който има манталитета и рутината да се чувства комфортно под напрежение. За това помага точно времето, което влагаме извън корта".

Философията му е ясна - концентрация на и извън терена, минимални външни разсейвания. "По отношение на екипа искаме да задържим фокуса върху важното и да избягваме ненужните разсейвания. Разбира се, правим забавни неща извън корта, но ги правим като отбор. Опитваме се да се дистанцираме от хора и неща, които могат да отнемат вниманието му от целите. Той винаги е бил невероятен играч но в този спорт има нещо повече от това да се представяш добре в турнирите", казва още Валверду.

"Отдаденост всеки ден, тренировките и желанието да ставаш по-добър с всеки изминал ден - всичко това трябва да бъде налице. И при Григор е точно така."

Целта при участието на българина на турнира в Лондон не е била непременно титлата. Невероятното представяне на Григор обаче дори надмина очакванията на неговия наставник. "Беше много емоционална победа. Той сам си постави високи цели. Като екип идеята ни беше просто да покаже добра игра в Лондон. Той обаче имаше по-високи очаквания", добави Валверду.

Специалистът се върна и към началото на сезона и драматичната загуба от Рафаел Надал в Австралия, която според него е била ключова. 

"Загуба като тази на Григор от Надал в Австралия може да повлияе много. Григор все още страда малко за този мач. Той бе близо до първия си финал (от Големия шлем), така че е трудно да го преглътне. Григор играеше най-добрия си тенис и пак не му достигна малко. Но превърнахме тази загуба в нещо положително. Помогна ни в следващите големи мачове. Видяхме го в Лондон. Той започна турнира с много напрежение, но успя да се овладее. Поражението от Надал ни помогна в това отношение."

Валверду подчерта и влиянието на Надал върху Димитров по време на общата им подготовка в хода на сезона в академията на Матадора в Майорка: "Григор видя как Рафа действа на и извън корта. Имам добра връзка с Надал и прецених, че неговият професионализъм и поведение ще му помогнат. Исках да види Надал не само като тенисист, а и като човек. Това отвори очите на Димитров.

След успешната 2017-а, през новата година двамата са изправени пред нови предизвикателства: Григор да запази желанието си за подобрение и да продължи да работи усърдно.

"Ще ни трябва много здрава работа, за да продължим израстването и да се състезаваме на най-високо ниво. Всичко това трябва да става, докато се опитваме да запазим третото място в ранглистата. Конкуренцията през 2018-а ще бъде още по-свирепа. Много добри играчи ще се завърнат след контузии. На Григор му хареса да побеждава. Работи здраво извън корта, представя се добре на него и се радва на титлите - това ще го държи гладен", завърши Валверду.

Пред българина стои предизвикателството да стартира новата 2018 година толкова успешно, колкото и предходната. А ако успее да съхрани психиката и мотивацията си, то това несъмнено ще стане.

Където е Стоилов, там е футболното шоу

В Измир футболните празници не стихват, откакто българският треньор пое Гьозтепе

Кой ще отговаря за трансферните провали в ЦСКА?

Какво още прави в клуба скаутът Иван Славов....

Архитектът на Славия

Иван Минчев на два пъти се разминава с Левски

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача