Само за два месеца един от най-актуалните герои на „А" група - Ясин ел Харуби, се превърна във воденичния камък на „смърфовете". Причината е не само в левашката грешка на мароканеца срещу Берое, довела до изгонването му и предизвестила загубата, но и за цялостното му представяне в мачовете през пролетта. Грешка на Харуби в дербито с Ботев доведе до поражение, гафове имаше и срещу Черно море, Левски и Лудогорец. Чест прави на феновете на Локо (Пд), че и след последния мач не освиркваха грешника.
Не само в месеците на зимна пауза, но през октомври и ноември, засилен интерес към мароканеца имаше от два от най-големите турски клубове - Галатасарай и Бешикташ. Той бе непрекъснато интервюиран от медии в Мароко и Франция. Дойде обаче сривът и Ясин е с голяма заслуга за повече от 13-те гола на тима, получени в осемте мача през полусезона. В този период стражът има само една суха мрежа с Монтана. Между впрочем „А" група в момента изглежда неособено основателно напълнена с вратари от чужбина. От деветте отбора петима разполагат със чужденци, като при Лудогорец (Борян) и Черно море (Чанович) са резерви, докато в Локо Пд (Харуби), Левски (Йоргачевич) и Ботев (Голас) са титуляри.
При положение, че школите в България поне вадят вратари то е странно това засилено присъствие. Цифрите показват, че 55% от клубовете разполагат с вратари отвън. Това все пак не е толкова близо до абсолютния рекорд от сезон 2008/09, но е на второ място като процент. Преди 7 сезона 10 от 16-те клуба са с чужденци на вратата. Това са Беконо (Берое), Киш (Левски), Хмарук (Черно море), Банович (Спартак Вн), Чворович (Миньор), Бонджулич (Локо Сф), Мболи (Славия), Голубович (Литекс), Лучини (Вихрен), Бело (Беласица).
Между впрочем резервата на Лудогорец - Борян, определено е най-стойностният страж при чужденците, но и той отстъпва значително по класа от най-добрия български вратар - Владо Стоянов. Бразилският страж на Ботев - Голас, изненадващо налага хегемония на вратата на „жълтите", въпреки съмнителните си качества.
От 1989 година насам общо 34-има чужденци са пазили на наши клубове, като само 9 от тях са стигнали до поне 50 срещи. Рекордьор сред тях е бившият играч на Славия и ЦСКА Райе Мболи, който има на сметката си 81 срещи. Това е и единственият страж от висока класа. Все пак намереният от „белите" в трета дивизия на Япония алжирец пази на две световни първенства. На последния Мондиал в Бразилия той бе обявен и за един от петте най-добри на поста си. Въпреки впечатляващите си мачове и за двата тима в „А" група Мболи изпадаше в кризисни периоди, в които нямаше и помен от качествата му.
Недоумение буди налагането на недоразумение като бразилеца Винисиус, за когото се говори, че е любимец на мениджъра Стойчо Стоилов и това определя фаворизирането му. Томаш Черни бе определян от феновете на ЦСКА като „вратар без ръце", но това не попречи да запише 49 срещи за „армейците". Починалият неотдавна Ненад Лукич все пак може да бъде причислен към добре представилите се вратари не само на „Армията", но и в шампионата. Сънародникът му Оливер Ковачевич бе повикан в националния като трети вратар на Мондиала през 2006 година, но в „А" група не впечатли с нищо. И за да затвърдим тенденцията, че чуждите вратари са по-скоро успешни в ЦСКА, то трябва да споменем за пазилия в Берое и при „червените" Беконо.
Цели осем са чужденците, които нямат и 10 мача на сметката си, което достатьчно ясно показва класата им.
„Меридиан мач”