След последния официален мач на ЦСКА за 2020 година - спечеленото с 1:0 дерби срещу Левски, треньорът на тима Бруно Акрапович сподели, че дори да не бъде привлечено нито едно ново попълнение през зимата, той няма да бъде недоволен, защото има достатъчно класни футболисти, с които да работи и да надгражда.
В първия момент изказването на босненеца изглеждаше като поредната психологическа "инжекция" за играчите му и демонстрация на вярата му в тях. Месец по-късно обаче трансферната тишина в ЦСКА продължава, а „армейците“ все още не са подписали с нито един нов.
Закономерното обяснение, че ако не се раздели с най-конвертируемите си играчи Али Соу и Вальо Антов сега, клубът няма остра нужда да привлича попълнения, донякъде носи логика. И наистина - най-силният ход на „червеното“ ръководство би бил да остави нападател и защитник №1 в Първа лига за изминалата 2020-а за пролетните битки в спора за титлата с Лудогорец.
Да, златните медали може отново да останат в Разград, но подобен подход ще докаже, че на "Армията" са готови да хвърлят всичко в борбата за първото място. А и в турнира за Купата, където Акрапович е специалист. Все пак още от есента е ясно обаче, че алтернатива на Соу е необходима, особено при новата схема с двама в атака. Неслучайно най-горещи в последните дни станаха информациите за преговори с чуждестранен голаджия. Подсилване би могло да има и с още един централен бранител, където триото Антов-Матей-Занев може да разчита само на един класически заместник в лицето на Гълъбов, както и с дефанзивен халф като опция на Юга и Жеферсон.
Трансферното затишие в ЦСКА в началото на 2021-а все пак има своите аналози през този век и не е някакво изненадващо изключение. Два пъти армейците привличат само едно зимно попълнение, като това се случва в рамките на последните 5 години. Първият случай е през сезон 2015/16, когато отборът преживява изгнанието в Югозападната В група, а звездната селекция на Христо Янев така или иначе няма нужда от подсилване на полусезона. Все пак от Банско е привлечен защитникът Николай Дичев. Бранителят е препоръчан на Янев от бившия му съотборник при червените Александър Томаш, който познава качествата на ямболията от периода си като наставник на банскалии от 2013 до 2015 г.
Другият момент на зимна трансферна пасивност при армейците е съвсем пресен - от 2019-а. Тогава разногласия около селекционната политика между треньора Нестор Ел Маестро и ръководството оставят тима без ново попълнение чак до края на февруари. През това време сърбинът е освободен от поста си, а наследникът му Любослав Пенев все пак взема под наем португалския защитник Нуно Томаш от Беленензес. През лятото правата на Томаш са откупени и дори понастоящем той все още се води собственост на ЦСКА, макар да се очаква бранителят да премине в нов отбор, след като през 2020 година игра като преотстъпен във финландския Куопио ПС.
Иначе рекордът за най-многобройна зимна селекция през XXI век е от сезон 2013/14, когато на "Армията" акостират цели девет нови футболисти по времето на Александър Томов и Стойчо Младенов, които сглобяват състав в движение.
По осем новопривлечени има през зимата на 2006-а и 2012-а, като общото в двете кампании е, че червените губят драматично титлата, изпускайки голям точков аванс съответно пред Левски на полусезона и пред Лудогорец няколко кръга преди края на шампионата.
По време на управлението на "Титан" от 2009 до 2013 година ЦСКА взема минимум по половин дузина зимни попълнения.
Сега се очакват най-много един-двама нови, защото ЦСКА има изграден състав. Важно накрая обаче ще бъде качеството, а не количеството на попълненията в тима, за да помогнат в преследването на първи трофей от пет години насам.
Владимир Иванов, в-к „Тема спорт“