2. Лека атлетика
  3. Асафа Пауъл отвя конкуренцията в Бирмингам

Асафа Пауъл отвя конкуренцията в Бирмингам

Спринтьорът от Ямайка записа 9,91 секунди при лоши атмосферни условия в Англия

Асафа Пауъл поведе Ямайка към тройна победа в дисциплината спринт на 100 метра по време на надпреварата от Диамантената лига по лека атлетика в Бирмингам.

Бившият световен рекордьор обаче трябваше да се задоволи с постижение от едва 9.91 секунди, като причина за рядко срещаното време за първо място бяха метеорологичните условия в английския град.

Пауъл, който беше без конкуренция поради контузията на Тайсън Гей, постави рекордно време за сезона от 9.78 секунди в Лозана преди 10 дни, а постижението му доказа, че той е готов за предстоящото световно първенство по лека атлетика. То е насрочено за следващия месец, а в него ще вземе участие и шампионът Юсеин Болт.

"Направих само това, което беше нужно за първото място. Не исках да се състезавам с всички сили. Бях внимателен на старта, защото време не беше хубаво, а и от началото на турнира видяхме много нарушения при тръгване. Всички искаме да започнем бързо, но един фалстарт може да те изпрати в съвсем различна зона от желаната", заяви Пауъл.

Второто място остана за Неста Картър с време 9.93 секунди, а трети беше Майкъл Фратър с 10.01 секунди.

Най-много аплодисменти в надпреварата обра британецът Мо Фарах, който спечели дисциплината на 5000 метра за мъже с отличното постижение от 13:06.14 минути. Европейският шампион завърши последната обиколка за 54 секунди, което беше прекалено "висока летва" и за етиопеца Имане Мерга - най-бързият мъж за годината в тази дисциплина.

Сънародникът на Фарах - Дей Грийн, демонстрира за пореден път отлична форма преди световното първенство. Той се справи по отличен начин с препятствията на 400 метра и спечели победа с рекордно време за сезона от 48.20 секунди.