2. Лека атлетика
  3. Българите триумфираха в спринтовите дисциплини, нова победа за Мавродиева на гюле

Кирил Кирилов спечели спринта на 100 метра в седмото издание на международния турнир по лека атлетика "Павел Павлов" в София.

Кирилов финишира за 10.41 секунди. На второ място се нареди Йорданис Русакис от Гърция с 10.45 секунди, а трети остана Огнян Огнянов с лично постижение от 10.57 секунди.

Двукратният победител и фаворит в дисциплината Самюел Франсис от Катар реши да не стартира. Роденият в Нигерия Франсис е рекордьор на турнира с 10.03 секунди от 2008 година.

В женския спринт на 100 метра очаквано спечели националката Габриела Лалева с 11.61 секунди, информира БТА. Галина Николова завърши втора с 11.94 секунди, а трета остана Мария Данкова с 12.12 секунди.

На 200 метра при мъжете спечели Кирил Кирилов с 21.71 секунди, пред Резес Параскевас (Гърция) с 21.79 секунди. Третото място с по 21.88 секунди поделиха Иво Фудулски и Атанасиос Ксацидимитриу (Гърция).

В бягането на 400 метра при мъжете фаворитът Люк Ленън-Форд от Великобритания триумфира убедително с 47.49 секунди. Радослав Стефанов се нареди втори с 49.11 секунди пред Николай Христов с 51.69 секунди.

На 3000 метра спечели Йоло Николов с 8.24.38 минути.

Българският национал Денис Ерадири триумфира на скок дължина със 7.59 метра, като единствен премина границата от 7 метра.

На троен скок британците окупираха върха. Победител стана Нейтън Фокс с 14.27 метра пред сънародника си Майкъл Пюпемпю с 14.15 метра. Трети завърши Рачо Вардов с 13.52 метра.

Георги Иванов постави нов рекорд на турнира в тласкането на гюле. Той спечели с 20.54 метра и подобри с 25 сантиметра досегашното върхово постижение на Султан Ал Хабаши (ОАЕ) от 2010 година.

При жените в бягането на 400 метра победи националката Теодора Коларова с 55.85 секунди пред Гергана Вичева с 57.10 и Ива Димова с 58.36 секунди.

На 3000 метра стипълчейз абсолютната фаворитка Гюлчан Мънгър от Турция спечели убедително за 9.13.53 минути. Втора завърши друга туркиня Кая Йозлем с 9.58.30, а трета се нареди българската националка Силвия Дънекова с 9.58.42 минути.

Абигейл Ирозуру от Великобритания триумфира за втора поредна година на скок дължина с 6.80 метра, с което изравни собственото си най-добро постижение на турнира от миналата година. Втора завърши Андриана Бънова с 6.50 метра, а трета остана друга българка - Милена Миткова с 6.05 метра.

На скок височина при жените фаворитката Венелина Венева не стартира и дисциплината премина без българско участие. Победата заслужи Джована Демо от Швейцария със 185 сантиметра.

Радослава Мавродиева спечели четвърта победа в надпреварата в тласкането на гюле при жените, след като изравни собствения си рекорд на турнира от 18.20 метра.

Състезателите бяха възпрепятствани от лошото време и силния дъжд, което принуди доста от заявилите участие атлети да откажат да стартират.