2. Лека атлетика
  3. Маратонът "Каварна 2011" с три рекорда (видео+снимки)

Маратонът "Каварна 2011" с три рекорда (видео+снимки)

С рекорден брой участници и пред рекорден брой зрители беше поставен нов рекорд на маратона в Каварна при третото му издание

С рекорден брой участници и пред рекорден брой зрители беше поставен нов рекорд на маратона в Каварна при третото му издание. Ахмед Насеф от Мароко пробяга разстоянието от 42,195 км за 2:16.32 часа, надминавайки старото постижение на Обед Кипкуруи (Кения) с 3 секунди, поставено миналата година.

Над 500 състезатели стартираха в общия старт, 10-километровата дистанция и маратонското бягане. Маратонът отбеляза най-голям брой професионални състезатели от чужбина и най-голям любители от чужбина, записали се доброволно и платили такса за участие. Видяхме състезатели от Африка, от почти всички европейски държави и от страните от бившия СССР. Състезанието и в двете дисциплини – 10-километровата и маратонската (42,195 км), премина на високо ниво и беше изключително оспорвано. Фактът, че при предишните издания на маратона първата група се състоеше от двама-трима или най-много от четирима състезатели, а днес в групата на водачите наброяваше между 10 и 15 състезатели почти през цялото време по трасето.

Основните фигури в тази група бяха именно първите трима – двамата мароканци Ахмед Насеф и Хасан Аушар, и миналогодишният победил Обед Кипкуруи. В последните обиколки Ашуар увеличи преднината пред Насеф и Кипкуруи, като тримата оформиха едно изключително високо темпо и оставиха останалите зад себе си на значителна дистанция. Темпото на Ашуар беше най-високо и обиколка преди края беше ясно, че рекордът на маратона ще падне. На финалната малка обиколка се получи недоразумение между съдията на пункта при завоя и Хасан Ашуар, като последният беше подведен и пробяга по-дълго разстояние от това, което беше необходимо за последната обиколка. По този начин той загуби водачеството си и лавровият венец на победителя. Насеф бяга по-съсредоточено, макар и със съвсем малко по-ниско темпо, тактически много правилно и на финалната права пресече първи лентата и се окичи с лавровия венец. Така той остави зад себе си Хасан Ашуар на 7 секунди (2:16.39 часа) и миналогодишния шампион Обед Кипкуруи, който финишира за 2:19.01 часа.

По повод станалото недоразумение на последния завой на финалната обиколка с Хасан Ашуар президентът на БФЛА Добромир Карамаринов каза, че първо самият състезател носи вина за това, че се е разконцентрирал и не е спазил точно трасето (предния ден всички състезатели са правили опознавателна пълна обиколка на маршрута), а също така ще бъде проверена работата на съдията и ако е допуснал грешка и е подвел състезателя, ще бъде наказан и ще бъде изваден от наряди.

Българското участие бе в рамките на нормалното според треньори и ръководители на отбора ни. На този етап това е пределът на техните възможности в маратонското бягане. При мъжете най-добре класиралият се наш състезател е Шабан Мустафа – на 10-о място, с време 2:26.57 часа. При жените имаме състезателка в призовата осмица – Милка Михайлова, класирала се на 8-а позиция с време 2:57.00 часа.

Иначе победителка стана Наталия Черкез от Молдова, която наруши хегемонията на румънките в този маратон. Тя пресече финала след 2:40.36 часа.

Като отлично можем да окачествим представянето на българите в 10-километровата дистанция, където първа пресече финалната лента Ивета Бонова с време 37:58 мин. Втора е Симона Миланова с 39:00 мин, а трета се нареди Марина Димитрова с 39:08 мин. На тази дистанция при мъжете победи Франсис Кируа от Финландия с време 31:49 мин, а второто и третото места бяха български. Димчо Мицов финишира с време 31:55 мин, а Стоян Владков спря хронометрите на 32:27 мин.

По зрителски интерес тазгодишното издание на маратона в Каварна също бележи рекорд. Близо 6000 зрители аплодираха 500-те състезатели покрай трасето. Доста ВИП-личности уважиха „Каварна 2011”, сред които най-открояващата се фигура бе тази на вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, който даде старт на маратона и окичи лавровите венци на победителите при мъжете и жените. Министър Цветанов връчи дипломите и медалите и на победителите в мъжкия маратон.

Сред почетните гости личаха имената на: Мюнир Яраш – член на Съвета на Европейската атлетическа асоциация, Добромир Карамаринов – президент на БФЛА, Мая Георгиева – изпълнителен директор на Първа инвестиционна банка, Борис Георгиев – Моката – първият олимпийски медалист на България, проф. по лека атлетика Петър Бонов, Евгени Игнатов – рекордьор на България в средни и дълги бягания и кметът на Каварна Цонко Цонев. Състезанието директно с видео картина през цялото времетраене от площад Добротица в Каварна предаде Novsport.com.