2. Лека атлетика
  3. Шведка изненада всички и спечели бягането на 400 метра

Шведка изненада всички и спечели бягането на 400 метра

Олга Саладуха от Украйна дублира титлата си на троен скок на Европейското първенство по лека атлетика

Шведката Моа Хелмер разби на пух и прах прогнозите за финала на 400 метра при жените на Европейското първенство по лека атлетика, като спечели златния медал с време 51,13 секунди.

Предварителните очаквания бяха титлата да отиде при рускинята Ксения Садорина, като тя загатна за тези свои намерения в полуфиналите. И докато в полуфинала Садорина просто отнесе шведката, то в битката за титлата ролите се размениха.

Хелмер постави нов национален рекорд с резултата си от финала, а в последните 10 метра направо отчая рускинята. Качеството нивото на този финал беше много ниско и разочароващо. И британските квалификации за Олимпийските игри, и тези в руския отбор дадоха своето отражение на състоянието на бегачките.

Садорина остана на 2-о място днес с време 51,26, а бронзовото отличие стана притежание на Светлана Усович от Беларус с 51,94 секунди. Едва една атлетка от топ 10 на ранглистата в тази дисциплина се състезава и това беше родената в Куба Либария Гренот, която сега бяга за Италия. Тя остана на 6-о място с 52,57 секунди.

Рускинята Елена Аржакова спечели на 800 метра при жените и дублира златото за своята страна в тази дисциплина, след като при мъжете триумфира Юрий Борзаковски.

22-годишната Аржакова доминираше през цялото време и не изпусна водачеството нито веднъж. Така тя се окичи със златото с постижение 1:58.51 минути, изпреварвайки Линзи Шарп от Великобритания с 2:00.52 и рускинята Ирина Марачьова с 2:00.66.

В тройния скок при дамите красавицата от Украйна Олга Саладуха повтори титлата си от миналата година, като този път победи с 14,99 метра- най-добър резултат в света за сезона.

Патрисия Мамона от Португалия остана на 2-о място с 14,52 метра, което е национален рекорд на страната й. Бронзовото отличие отиде у рускинята Яна Бородина с 14,36 метра.