2. Лека атлетика
  3. Ваня Стамболова в щафетата на Европа

Ваня Стамболова в щафетата на Европа

Ваня Стамболова бе включена като резерва в щафетата на Европа на 4 по 400 метра за уникалното състезание за междуконтиненталната купа по лека атлетика в Сплит на 4 и 5 септември.

Това реши съветът на европейската федерация в последния ден от първенството в Барселона. Тя е титуляр на 400 метра с препятствия. От родната федерация още не бързат да обявят премията и за медала на атлетката ни. Сумата обаче се очаква да е доста сериозна.

"При аматьорски условия ще имаме и аматьорски резултати", не скри разочарованието си шефът на федерацията по лека атлетика Добромир Карамаринов. "Сега с мачовете на стадион "Васил Левски" вече окончателно няма къде да се тренира. Два дни преди тръгването Нинов например не успя да направи тренировка, защото има финал на аматьори. Ако не оправим зала "Фестивална", сме загубени. Не можеш да си постоянно в чужбина. Първо финансово няма да издържиш, а след това и човешки. Стадионът в Сливен чака оборудване с години. Крепим се на група ентусиасти, които все пак постигат нещо. А те са на път да свършат", категоричен е той.

Медалът на Ваня постави България на 21-о място в класирането по медали, като го делим с държави като Швеция и Ирландия. Безспорен лидер по този показател е Русия, която завърши първенството с 10 титли, 6 сребърни и 8 бронзови медала. Франция зае второто място с 8, 6 и 4, като преди няколко години не бе на картата, но след това бяха налети луди пари в спорта, защото той се счита за основа на останалите.

Кристоф Льометр спечели и третата си титла в Барселона заедно с щафетата на Франция на 100 метра и потвърди, че е най-бързият бял мъж.

В последния ден Бланка Влашич скочи 203 см и спечели първата си титла на европейско.

"Само преди две седмици бях контузена и смятах да не идвам. Радвам се, че първо преборих демоните в главата си и сега отново победих", обясни хърватката.