2. Мондиал 2010
  3. Естудиантес вдигна Копа Либертадорес след 39 години суша

Естудиантес вдигна Копа Либертадорес след 39 години суша

Естудиантес триумфира с Копа Либертадорес след суша продължила почти четири десетилетия. Тимът от Ла Плата счупи каръка срещу другия финалист Крузейро и спечели едва четвъртото си отличие в най-силния турнир на Южна Америка след победа с 2:1 като гост в Минейрао.

Аржентинците започнаха реванша след плашещото нулево равенство у дома и моментално пое ролята на изоставащ. Въпреки ентусиазма на домакините чисто положение не бе създадено пре първите 20 минути на срещата. Мачът се поотвори след 21-ата минута, когато след недопустим пропуск Босели прати топката в страни от вратата на гостите. Късмета си опитаха активния Леонардо Силва, който засече корнер с глава, но топката прелетя на сантиметри над напречната греда на Естудиантес. Срещата обаче продължи да се изнервя и това логично доведе и до сбиване след грубо влизане на Силва краката на Гастон Фернандес.

След почивката и общо 144 минути игра без попадения след първия мач Енрике в 51-ата минута прати публиката на Минейрао в екстаз. С впечатляващ удар от 25 метра Енрике създаде суматоха в пеналта на гостите, при което топката отскочи от бедрото на Десабато и влетя в долния край на вратата зад Адухар. Естудиантес обаче не загуби време и се върна в мача в 57-ата минута. Гастон Фернандес засече от близко разстояние центриране на крайния бранител Селай след комбинация с Хуан Верон. След това гостите започнаха да гледат далеч по-смело към вратата на Крузейро и в 72-ата минута Босели донесе победата с 2:1, след като засече центриране от корнер на Верон.

„Ел Леон” остиска до последния съдийски сигнал, след който празненствата започнаха още на терена. С това Естудиантес спечелиха правото да представляват Южна Америка на Световното клубно първенство през декември.

Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.