2. Мондиал 2010
  3. Германия спечели третото място на Мондиал 2010 след зрелище и 3:2 над Уругвай (видео)

Носителите на общо пет световни титли подариха спектакъл на феновете в малкия финал на световното първенство

Германия е бронзовият медалист на Мондиал 2010. Немците надиграха в зрелищен мач, изпълнен с обрати, с 3:2 изненадата на турнира Уругвай и спечелиха третото място на световното първенство. Това е четвъртият път, в който бундестима ще има такова постижение. Досега от пет малки финала отборът има четири победи, които имат ролята по-скоро на успокоителен триумф.

Мачът започна с ранен гол на трикратните световни шампиони чрез Томас Мюлер, но Кавани и вездесъщият Форлан обърнаха развоя на двубоя. Янсен и Кедира обаче вкараха нови две попадения за немците и в крайна сметка мачът бе спечелен от Германия.

Срещата започна очаквано интересно. В двата тима нямаше голямо напрежение и сигурността бе оставена на по-заден план. Още в 4-ата минута резервата в тима на немците Какау отбеляза за 1:0. Нападателят вкара от границата на наказателното поле, но мексиканският рефер Бенито Арчундия отмени гола заради игра с ръка преди попадението на младока Мюлер.

В следващите минути опасни ситуации не липсваха и пред двете врати. В 10-ата минута Фридрих удари гредата на Уругвай след центриране. Все пак първи от възможност за гол се възползваха трикратните световни шампиони. В 19-ата Бастиан Швайнщайгер отправи силен удар от 25 метра, вратарят на Уругвай Муслера не се намеси добре и излезлият от дълбочина Мюлер без проблем добави топката във вратата, с което записа гол номер 5 на своя сметка в Африка.

Предимството на Германия обаче не се задържа дълго. В 28-ата минута Швайнщайгер направи груба грешка, след като позволи Перес да му отнеме топката около центъра. След това играчът на Монако подаде към Луис Суарес, който пусна прекрасен пас вляво към навлизащия на скорост Едисон Кавани. Без ни най-малко притеснение футболистът на Палермо пое топката и я чукна покрай Бут – 1:1.

В 42-ата минута вдигналият неимоверно цената си на мондиала Суарес направи непростим пропуск. Той бе изведен съвсем сам срещу Бут, но стреля силно на метър от вратата. Така, след доста интересни моменти, първата част завърши само с два отбелязани.

Втората обаче предложи още повече интересни моменти за феновете на футбола. Още от самото началото двата тима погледнаха сериозно към атаката. Уругвай пък започна далеч по-добре. Първо в 48-ата минута Ханс Йорг Бут на два пъти спаси гол във вратата си, но само 120 секунди по-късно капитулира пред правещия страхотен мондиал Форлан. След супер взаимодействие между Суарес и Риос последният центрира, а Форлан в движение, от воле, вкара изключителен гол, който бе пети за него в ЮАР и го изравни с лидерите Вия, Снайдер и Мюлер, които също са с по 5 гола.

Радостта на латиноамериканците обаче трая само 6 минути. Боатенг центрира отдясно, Муслера излезе неразчетено и Марсел Янсен направи 2:2 с глава на празна врата.

Изравняването на изплаши уругвайците. В 63-ата минута Луис Суарес стреля силно с външен фалц от 30 метра, но Бут се намеси решаващо и изби. В 66-ата Форлан не успя да преодолее Бут от малък ъгъл, а след него Кавани опита добавка, но ударът му бе лош.

В края обаче Германия се организира и натисна двукратния световен шампион. Немците обкръжиха своя съперник и започнаха да изсипват центриране след центриране. Така след няколко инфарктни момента се стигна и до 83-ата минута, когато след корнер и рикошет, топката попадна на главата на Сами Кедира и той направи безпомощен уругвайския вратар, вкарвайки първия си гол с екипа на националния отбор.

В последните минути южноамериканците съвсем се оголиха в защита и само късметът спаси отбора на селекционера Оскар Табарес от четвърти гол. Най-запомнящ се бе пропускът на нападателя на Байер Леверкузен Щефан Кислинг в последните секунди на мача, когато от дузпата той стреля над гредата.

Както и срещу Холандия, късметът не бе с Уругвай пък в последните секунди. Мексиканският рефер отсъди фаул фронтално пред наказателното поле, а при изпълнението Форлан удари напречната греда и не успя да вкара мача в продължения.

След победата и двата тима получиха медали за изключителното си представяне в ЮАР.

Уругвай - Германия 2:3
0:1 Мюлер 19’
1:1 Кавани 28’
2:1 Форлан 50’
2:2 Янсен 56’
2:3 Кедира 82’

Уругвай: Муслера, Фусиле, Лугано (к), Годин, Касерес,  Перейра, Перес (Гаргано 77'), Риос, Кавани (Абреу 89'), Суарес, Форлан;
Селекционер: Оскар Вашингтон Табарес;

Германия
: Бут, Боатенг, Фридрих, Мертазакер, Аого, Кедира, Швайнщайгер (к), Мюлер, Йозил (Тасчи 90'), Янсен (Крос 81'), Какау (Кислинг 73');
Селекционер: Йоахим Льов;

Жълти картони: Перес 61' (Уругвай), Аого 5', Какау 7', Фридрих 90' (Германия);
Главен рефер: Бенито Арчундия (Мексико);
Стадион: Нелсън Мандела Бей, Порт Елизабет, 36 007 зрители;
Време: Дъжд, 14 градуса;

Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.