3. Парагвай се класира за 1/8-финалите след равен с Нова Зеландия (видео)

Парагвай се класира за 1/8-финалите след равен с Нова Зеландия (видео)

„Гуараните” завършиха на първо място в група „F” с актив от 5 точки

Парагвай се класира за 1/8-финалите след равен с Нова Зеландия  (видео)

Парагвай се класира за 1/8-финалната фаза на Мондиал 2010 след като спечели група „F”. „Гуараните” оглавиха класирането с 5 точки след равенството 0:0 с Нова Зеландия в последния мач от груповата фаза. В другия мач изненадващо Словакия пшобеди настоящия световен шампион Италия и съшо се класира напред като втори отбор от група „F”. Отборите на Парагвай и Нова Зеландия не предложиха особено зрелищен и хубав футбол на феновете дошли на стадион „Питър Мокаба ” в Полокване, но това е нормално предвид високия залог – класиране за 1/8-финалната фаза на Мондиал 2010.

Головите положения през първото полувреме почти липсваха. Отборите на Парагвай и Нова Зеландия заложиха на предпазливата игра. Яростна битка се водеше по целия терен, а нападателите в двата лагера нямаха ясна идея как да преодолеят противниковия вратар. Първата по-интересна ситуация дойде в 5-ата минута.

Тогава Смелц проби отляво на защитата на Парагвай и стреля, но ударът му излезе далече в аут. 5 минути по-късно отново новозеландските национали създадоха напрежение пред вратата на Вилар, ни Килън не успя да стигне до центрираната топка.

Оттук нататък парагвайските национали организираха по-добре играта си и започнаха да владеят инициативата. В 14-ата минута след центриране от фаул топката попадна в капитана на Парагвай Каниса, който мигновено стреля извън наказателното поле, но топката профуча покрай вратата на Пастън. След това Валдес проби мощно по левия фланг, но центрирането му не намери нападателя на Бенфика Оскар Кардосо. Последваха нови два далечен изстрела на Каниса, които също бяха неточни, но капитанът на „гуараните” показа на своите съотборници как да преодолеят прибраната игра на Нова Зеландия в защита.

Неточната канонада към вратата на Пастън продължи, като основно действащо лице в нея бе Каниса. Капитанът на Парагвай пробва късмета си в 29-ата минута, но резултатът остана същия – неточно в аут. Все пак видяхме един точен изстрел в една от двете врати за първото полувреме. Отправи го Нелсон Валдес от Парагвай, но ударът му бе твърде слаб и вратарят на „кивитата” спаси с лекота. До края на полувремето имаше време и за Кардосо да опита късмета си от далечно разстояние, но както своите съотборници и голмайсторът на Бенфика бе твърде неточен.

Второто полувреме не се различаваше особено от първото. Първото добро положение за гол бе в полза на Нова Зеландия в 48-ата минута. Тогава Локхед проби отляво и центрира, топката не бе добре изчистена от защитата на Парагвай и тя попадна в Елиът, който стреля мигновено, но ударът му излезе в аут. „Кивитата” седяха по-добре на терена в първите минути на втората част и организираха още 1-2 опасни слизания към вратата на Вилар. Парагвай отговори на предизвикателството с изстрел на Кардосо от фаул в 57-ата минута, но и този опит като предишните завърши високо над вратата на Пастън.

Този епизод вдъхна кураж на момчетата на Херардо Мартино и 64-ата минута те имаха много добра възможност за откриване на резултата в 64-ата минута. След късо изпълнение на корнер Каниса центрира към Риверос, който стреля с глава, но Пастън майсторски спаси. Опасността не бе приключила, защото топката попадна в Х. Касесер, който се опита да отбележи, но защитник на „кивитата” застана на неговия път и изби в нов корнер. Малко след това резервата Лукас Бариос имаше шанс да наруши нулевото статукво на таблото, но си затвори ъгъла и стреля в аут.

Играта се успокои до 78-ата минута, когато нападателите на Парагвай изпуснаха най-доброто положение за гол в мача. Санта Крус получи една топка на левия фланг и я подаде на резервата Бенитес. Той напредна в наказателно поле и стреля, но Пастън спаси с мъка неговия удар. При добавката на друга резерва – Бариос – вратарят на Нова Зеландия отново показа класа. След това Пастън отново се намеси при удар на Вела. До края нападателят на Манчестър Сити Роке Санта Крус на два пъти имаше шанс да се разпише от фаул, но вратарят на Нова Зеландия бе на своя пост. За играч на мача бе определен именно Санта Крус.

Парагвай – Нова Зеландия 0:0

Парагвай: Вилар; Х. Касерес, Каниса (к), Да Силва, Морел; Вера, В. Касерес, Риверос; Кардосо (Бариос 66’), Валдес (Бенитес 67’), Санта Крус.
Селекционер: Херардо Мартино

Нова Зеландия: Пастън; Рийд, Нелсън (к), Смит; Бертос, Елиът, Вичелич, Локхед; Килън (Броки 79’), Фалън (Ууд 69’), Смелц.
Селекционер: Рики Хърбърт

Жълти картони: В. Касерес 10 ‘ (Парагвай), Санта Крус 41’ (Парагвай); Нелсън 56’ (Нова Зеландия)

Червени картони: Няма

Стадион: „Питър Мокаба”, Полокване, 30 000

Главен съдия: Юичи Нишимура (Япония)

Температура на въздуха: 16°C

Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.