2. Мондиал 2010
  3. Сърбия се осра по балкански (видео)

Сърбия се осра по балкански (видео)

"Кенгурата" скочиха по-високо от наивните ни съседи и ги пратиха у дома - 2:1

Балканският полуостров остана без национален отбор на Световното първенство по футбол. След отпадането на Гърция и Словения, техният „пример” бе последван и от Сърбия, която бе определяна от мнозина за потенциалната изненада на форума в Южна Африка. „Плавите” загубиха типично по балкански решителния си мач в групата срещу непретенциозния отбор на Австралия. След като направиха подвиг, побеждавайки Германия, западните ни съседи пропуснаха открилия им се шанс да стигнат осминафиналите, където ги чакаше САЩ и по-лек поток, губейки нещастно от симпатичните „кенгура” с 1:2.

„Белите орли” имаха три чисти положения през първото полувреме, но ги пропиляха, а в началото на втората част пропуснаха и четвърто. Това повлия благоприятно на австралийците, които повярваха в себе си и стигнаха до два бързи гола чрез звездата си Кейхил и резервата Холман. До края отчаяният натиск на сърбите роди единствено късен гол на Пантелич, което означаваше само едно – прибиране на Балканите.

Преди мача Сърбия, която имаше три точки, се нуждаеше от задължителен успех, за да продължи във втората фаза. Голово равенство, съчетано с победа на Гана срещу Германия в другия мач или успех за Бундестима, също ги устройваше. За Австралия положението беше по-тежко, след като тимът на Пим Вербеек регистрира загуба и равенство преди днешния двубой и беше само с 1 точка в актива си. За „кенгурата” спасителна щеше да се окаже единствено победата срещу сърбите и сензационна загуба на германците в другия мач.

И двата отбора започнаха с промени в своите единайсеторки. В състава на Сърбия Невен Суботич и Александър Коларов бяха пратени на резервната скамейка. На техните места в отбраната на сърбите застанаха Иван Обрадович и Александър Лукович. Три промени имаше в състава на Австралия. Наказаният Крейг Муур отстъпи мястото си на Майкъл Бошам. Нападателят Джошуа Кенеди излезе на мястото на друг наказан – Хари Кюъл. Тим Кейхил пък се завърна в националната формация също след наказание.

Съседите започнаха срещата малко по-активно. В 6-ата минута Милош Красич се озова на стрелкова позиция на дясното крило, но диагоналният му шут от границата на наказателното поле бе избит от Шварцер в ъглов удар, от който не последва нищо по-опасно за австралийската врата.

Така се стигна до 12-ата минута, когато отново Красич получи невероятна възможност да открие резултата. Той бе изведен от Милан Йованович сам срещу вратаря Шварцер, преодоля го, но малкият ъгъл го затрудни и крилото на ЦСКА Москва стреля високо в аут.

Натискът на „плавите” се засилваше, а „кенгурата” дебнеха на предимно на контраатаки. Кузманович и Иванович пропуснаха добри възможности от пеналтерията, като особено чиста бе втората ситуация, когато бекът на Челси великолепно овладя центриране отдясно, гърдира и стреля от непосредствена близост, но вратарят Шварцер отрази силния шут с вещина.

„Белите орли”, както в последно време са популярни сърбите, бяха посъбрали самочувствие след победата над Германия (1:0) и това си личеше в по-уверените им действия. Завърналият за тима на Австралия Тим Кейхил пропусна с глава първата не лоша възможност за страната-континент преди Жигич да засече с глава точно центриране на Иванович, но и да прати топката на 2-3 метра встрани от вратата, което бе третото сериозно положение за съседите.

Това бе последната по-интересна ситуация преди почивката и двата отбора щяха да започнат втората част така, както в самото начало.

След подновяването на играта съревнованието продължи в същото русло. Общо взето Сърбия имаше териториално надмощие, като владееше повече топката. В 54-ата минута Никола Жигич пропиля четвъртото поред чисто положение за своя тим. Нападателят, който от новия сезон ще играе в Бирмингам, бе намерен в наказателното поле, овладя и в стил Луиш Фабиано майсторски преодоля бранител, и моментално стреля, но над вратата.

Австралийците обаче не играеха плътно прибрани. Те разчитаха най-вече на центриранията си от игра или от статични положения. Момчетата на поемащия Мароко след световното холандски специалист Пим Вербеек абсолютно защитаваха честта на Зеления континент и не се предаваха. В 64-ата минута Марк Брешно отправи хубав удар извън наказателното поле, който изненада вратаря Стойкович заради купа играчи пред него. Стражът на Уигън, който е собственост на Спортинг Лисабон, обаче успя да избие в последния момент.

Само пет минути по-късно „кенгурата” използваха състоянието на позагубилите увереност сърби и откриха резултата в своя полза. Тяхната звезда Тим Кейхил зарадва „жълто-зелените” феновете, след като надскочи като истинско кенгуро централните бранители на сърбите Видич и Лукович при далечно центриране отдясно и с глава прати Джабулани в десния ъгъл на безпомощния Стойкович.

„Плавите” веднага се опитаха да върнат гола, но вместо това инкасираха втори. Резервата Брет Холман прати балканците в нокдаун в 73-ата минута, когато с 30-метров нисък удар накара Стойкович да вади топката от долния десен ъгъл.

Сърбите не се отказаха и до края опитаха да осъществят някакъв обрат, който да ги класира напред. В 85-ата минута резервата Марко Пантелич успя да намали дефицита, възползвайки се от лоша намеса на Шварцер при далечен изстрел на Тошич и добавяйки топката в мрежата му. Секунди по-късно нападателят на Аякс, който миналия сезон игра в Херта, отново вкара топката в мрежата, но попадението не бе зачетено заради засада.

Така Сърбия претърпя изключително нещастна загуба и ще трябва да си стегне багажа още утре, защото остана на четвъртото, последно място в група “D” с три точки в своя актив. Австралия пък заслужи комплименти със сърцатата си игра и завърши с точка пред сърбите на третото място в крайното класиране.

АВСТРАЛИЯ – СЪРБИЯ 2:1
1:0 Кейхил (69’)
2:0 Холман (73’)
2:1 Пантелич (85’)

Австралия: Шварцер, Уилкшър (82-Гарсия), Нийл, Бюшам, Емертън, Кулина, Валери (65-Холман), Брешано (66-Чипърфийлд), Кейхил, Кенеди, Карни;
Селекционер: Пим Вербеек;

Сърбия: Стойкович, Иванович, Видич, Лукович, Красич (62-Тошич), Кузманович (77-Лазович), Станкович, Йованович, Жигич (67-Пантелич), Обрадович, Нинкович;
Селекционер: Радомир Антич;

Жълти картони: Бошам, Уилкшър, Емертън (Австралия), Кузманович, Нинкович (Сърбия)
Червени картони: -
Рефер: Хорхе Ларионда (Уругвай);
Стадион: "Мбомбела", Нелспруит, 37 836 зрители;
Време: Ясно, 15°C

Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.