2. Мондиал 2010
  3. „Сините самураи” обезвредиха „динамитa” на Олсен (видео)

„Сините самураи” обезвредиха „динамитa” на Олсен (видео)

3:1 за Япония и сблъсък с Парагвай на 1/8-финалите

„Сините самураи” обезвредиха „датския динамит” на Мортен Олсен и Япония ще играе осминафинал на 19-ото световно първенство.

В решителна среща от група „Е” възпитаниците на Такеши Окада победиха с 3:1 Дания и завършиха на второ място в крайното класиране.

Хонда и Ендо дадоха преднина на японците след два страхотно изпълнени преки свободни удари, Томасон намали резултата в 81-ата минута, а резервата Оказаки оформи крайния резултат на „Роял Бафокенг” в Рустенбург, в заключителните минути. В другия мач Холандия надделя над Камерун с 2:1 и окупира първата позиция.

Така Япония, в чийто отбор от 23-има футболисти има едва 4-има, които играят зад граница, ще мери сили на 1/8-финалите с Парагвай. „Лалетата” пък се изправят срещу Словакия.

Селекционерите на двата отбора Мортен Олсен и Такеши Окада не предприеха изненади в стартовите си единадесеторки. Датчаните започнаха по-активно двубоя, но от центриранията на Якобсен и Ромедал не се възползваха останалите футболисти в червен спортен екип.

В 13-ата минута „сините самураи” на два пъти пропуснаха да открият резултата. Сьоренсен спаси своя отбор с коляно, след като Матсуи засече добре центриране на свой съотборник, а секунди по-късно капитанът Хасебе стреля неточно от изгодна позиция. Отговорът на „датския динамит” бе светкавичен. Опитният нападател Томасон отправи техничен изстрел по диагонала и „Джабулани”-то мина на сантиметри от гредата.

Страната на изгряващото слънце стигна до откриване на резултата след 17 минути игра. Голямата звезда на тима Кейсуке Хонда отново излезе на сцената. Футболистът на ЦСКА (Москва) изпълни по блестящ начин пряк свободен удар с левия си крак от около 30-ина метра, след който Сьоренсен капитулира. Втори гол за Хонда на Мондиал 2010. 1:0 за Япония което означаваше, че футболистите на Дания трябваше да вкарат два гола, ако искаха да играят на осминафиналите.

Веднага след попадението Томасон пробва рефлекса на Кавашима, но стражът бе на мястото си.

След половин час игра главният съдия Жером Дамон отсъдя нов пряк свободен удар за Япония. Този път до голлинията имаше 27 метра. Зад топката този път застана Ендо, а не Хонда, но резултатът бе същият като в 17-ата минута – страхотно изпълнение и 2:0. Два фаула, два гола.

Видимо изнервен, селекционерът на Дания Мортен Олсен замени играещия 99-и мач за родината си Йоргенсен, пускайки Якоб Поулсен. Датчаните обаче нямаха отговор на този развой на срещата. Минута преди края на първата част Кумано се вряза по дясното крило, стреля силно по диагонала, но Сьоренсен успя да избие в корнер. 2:0 за Япония след 45 минути игра, Дания се нуждаеше от чудо.

Три минути след подновяването на играта Ондо центрира от свободен удар, Сьоренсен обаче подцени ситуацията, не успя да улови топката и само гредата го спаси от нов гол.

Възпитаниците на Олсен тръгнаха в атака. Томасон пропусна на 5 метра от голлинията, а шут на Якоб Поулсен бе отразен от Кавашима. На терена на стадион „Роял Бафокенг” в Рустенбург се появиха Ларсен и Ериксен, които бяха последните два коза на опитния наставник. Младият Ериксен пробва късмета си в 68-ата минута, но кълбото мина над целта.

В 79-ата минута зверски шут на Бендтнер срещна напречната греда, а секунди по-късно Агер бе бутнат в пеналта от капитана Хасебе и главният съдия даде доста пресилена дузпа за датчаните. Зад топката застана Томасон. Първият удар на нападателя бе отразен от Кавашима, но при добавката бе точен за 1:2. Така Йон Дал вече е голмайстор на Дания за всички времена с 53 попадения, с едно повече от Поул Нилсен.

В 87-ата минута интригата изчезна. Страхотна японска атака, отличен пас на Хонда към резервата Оказаки, който на празна врата не сгреши за 3:1. В края Агер и Хонда пропуснаха чисти положения и резултатът остана непроменен.

Победа за Япония с 3:1 и място на 1/8-финалите. Дания си заминава вкъщи с 3 точки, японците имат 6, Холандия девет, а Камерун завършват на дъното с нулев точков актив. Мортен Олсен, който води "динамита" вече 10 години, пък най-вероятно ще напусне своя пост.

Дания – Япония 1:3
(0:1) Хонда 17’
(0:2) Ендо 30’
(1:2) Томасон 81’
(1:3) Оказаки 87’

Дания (4-3-3): Сьоренсен; Якобсен, Крьолдруп (56’ С. Ларсен), Агер, С. Поулсен; Йоргенсен (34’ Я. Поулсен), Каленберг (63’ Ериксен), К. Поулсен; Ромедал, Бендтнер, Томасон (к.);

Селекционер: Мортен Олсен

Япония (4-5-1):
Кавашима; Комано, Наказава, Тулио, Нагатомо; Матсуи (74’ Оказаки), Абе, Хасебе (к.), Ендо (90’ Инамото), Окубо (89’ Коно); Хонда;

Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.