3. Четири дузпи в двата мача от Купата на Африка от днес, Кот д'Ивоар и Того продължиха на четвъртфиналите (ВИДЕО)

И двата двубоя от група "D" завършиха наравно

Отборът на Того се класира за четвъртфиналите на турнира за Купата на Африканските нации, след като завърши при резултат 1:1 срещу Тунис в среща от група „D” на надпреварата. Това бе последен мач от групата и за двата тима, а в крайното подреждане Того и Тунис финишират с еднакъв точков актив – с по 4 пункта, но тогоанците продължават напред заради по-добрите си показатели.

В другата среща от групата Алжир и Кот д’Ивоар също не се победиха, завършвайки наравно – 2:2. Двубоят бе без значение и за двата отбора, след като алжирците бяха загубили шансове за класиране на четвъртфиналите още преди изиграването на срещата, а Кот д’Ивоар вече си бе осигурил мястото в следващата фаза.

Любопитен факт от двубоите за Купата на Африка от днес е, че бяха обсъдени общо четири дузпи в двата мача, като само два от 11-метровите наказателни удари бяха реализирани точно. Две дузпи бяха дадени в срещата между Того и Тунис, като и двата 11-метрови наказателни удара бяха в полза на тунизийците, а в мача между Алжир и Кот д’Ивоар също имаше две дузпи, а и двете бяха за алжирците.

В крайното подреждане в група „D” като лидер финишира Кот д’Ивоар със 7 пункта, следван от Того и Тунис с по 4 точки и от Алжир с 1.

В двубоя, игран на стадион „Мбомбела” в Нелспруйт, където един срещу друг излязоха Того и Тунис, бе доста вълнуващ, а и двете попадения в срещата паднаха преди първата част.

Иначе Того започна по-силно мача и успя да открие резултата в 13-ата минута след попадение на Серге Гакпе, който се разписа с хубав удар с левия крак. При ситуацията останаха съмнения за засада, но такава не бе отсъдена и голът за тогоанците бе факт. Тунис обаче успя да възстанови равенството в 30-ата минута, след като получи правото да изпълни дузпа, а застаналият зад топката Калед Муелхи бе точен за 1:1. При този резултат дойде и краят на първото полувреме.

Малко преди да започне да тече последният четвърт час на двубоя, отборът на Того имаше претенции за дузпа за нарушение на вратаря на Тунис – Моес Бен Шрифиа, срещу Емануел Адебайор в наказателното поле, но главният съдия не посочи бялата точка. До 11-метров наказателен удар обаче се стигна в 78-ата минута, когато реферът отсъди втора дузпа за тунизийците за фаул срещу техен играч в наказателното поле. С отговорността да отбележи втори гол за Тунис се нагърби авторът на първия гол - Калед Муелхи, но след удара на полузащитника кълбото срещна лявата греда.

До края на срещата не паднаха нови попадения, въпреки че в последните минути на два пъти на вратаря на Того – Коси Агаса, се наложи да се намесва решаващо. По този начин последният съдийски сигнал дойде при резултат 1:1, а Того се класира на четвъртфиналите заради по-добрите си показатели спрямо Тунис.

Другата среща от групата – между Алжир и Кот д’Ивоар, се проведе на стадион „Роял Бафокенг” във Фокенг. Алжирците получиха правото да изпълнят дузпа още в 7-ата минута, но Риад Будебуз нацели левия страничен стълб. Почивката на срещата дойде при нулево равенство.

Алжирците все пак успяха да излязат с гол напред в резултата в 64-ата минута, когато реферът отсъди нов 11-метров наказателен удар в тяхна полза. Влезлият като резерва Софиан Фегули изпълни много хубаво от бялата точка, а топката влетя неспасяемо в горния ляв ъгъл на вратата. 6 минути по-късно Хилал Ел Арби Сумани отбеляза втори гол за Алжир, след като засече с глава центриране в наказателното поле, а кълбото се оплете в мрежата.

Кот д’Ивоар обаче не се предаде и се добра до равенството. В 77-ата минута Дидие Дрогба намали на 1:2, а 4 минути по-късно Вилфред Бони оформи крайното 2:2.

Цял мач за Алжир игра бившият вратар на ЦСКА (София) – Райс М’Боли.