3. Фантастичен гол на Жервиньо класира Кот д'Ивоар за големия финал (видео)

Фантастичен гол на Жервиньо класира Кот д'Ивоар за големия финал (видео)

Звездата на Арсенал премина половината терен и вкара за 1:0 над Мали, Гара Дембеле влезе като резерва

Кот д’Ивоар се класира за четвърти път в своята история за финала в турнира за Купата на Африканските нации след минимална победа с 1:0 над Мали във втория полуфинал на турнира.

Звездата на Арсенал Жервиньо класира „слоновете” напред в последната минута на първата част с невероятен гол след индивидуален рейд от центъра, при който проби отляво и прониза мрежата с техничен шут покрай вратаря.

За Мали това е четвърта поредна загуба в тази фаза на надпреварата. Златното поколение на Кот д’Ивоар има шанса да спечели за страната едва втори трофей точно 30 години след единствения успех на държавата в турнира.

Мачът започна нервно с много нарушения и повече битка в средата на терена. Още в 5-ата минута фаворитите можеха да поведат - вратарят на Мали Диаките се размина с едно центриране, Дрогба засече с глава, но нямаше късмет и нацели гредата.

Звездата на Челси беше под пара и след няколко минути едва не преодоля стража, който с късмет изби удара му отдалеч. Кот д’Ивоар продължи да мачка и Яя Туре тресна нова греда. Жервиньо добре изведе най-добрия африкански играч за 2011 година в наказателното поле и той с мощна тупалка разтресе левия страничен стълб на Диаките.

Малко след това „орлите” създадоха първото си положение в мача, но Бубакар Бари се справи с двойката им в атака Ятабаре – Диабате. Гара Дембеле остана на пейката и се появи през втората част.

Дрогба пак пропусна след половина час игра, като диагоналният му удар мина покрай дясната греда.

Жервиньо обаче сложи възможно най-добрия край на първата част за „слоновете”. Той технично се освободи от пазача си на централната линия, втурна се напред по лявото крило и докато защитниците на Мали чакаха да подаде, той напредна към вратата и диагонално пусна покрай Диаките в левия долния ляв ъгъл за 1:0.

Втората чат премина в по-бавно темпо. Саломон Калу можеше да удвои аванса, но изстрелът му бе спасен от Диаките. Ятабаре имаше шанс да изравни, но стреля над вратата.

Малийците бяха изморени, защото имаха ден по-малко почивка преди полуфинала, а играха и продължения срещу един от домакините на турнира Габон.

Гара Дембеле замени Ятабаре в 73-ата минута, но не се запомни с нищо до края на мача.

Така е неделя на финала Кот д’Ивоар ще срещне Замбия в големия финал.