3. Феребори Доре поведе Конго към Купата на Африка

Феребори Доре поведе Конго към Купата на Африка

Гана прекърши Того с 3:2 в битка на звезди от Висшата лига, а ЮАР и Нигерия разочароваха с две кръгли нули

Кристиян Ацу, който е собственост на Челси, но играе под наем в Евертън, донесе късна победа с 3:2 над Гана като гост на Того в квалификациите за Купата на африканските нации през 2015 година.

Миналия уикенд „Черните звезди” започнаха борбата в Група Е с фалстарт – 1:1 срещу Уганда, докато Того падна с 1:2 от Гвинея.

Мачът в Ломе започна отлично за домакините. Защитата на Гана сгреши, Аите се измъкна и от втори опит успя да преодолее ганайския вратар Стивън Адамс за 1:0.

Авансът се задържа 12 минути и Асамоа Гиан изравни с глава след корнер, при който надскочи защитата.

В 34-ата минута Абдул Рахман центрира ниско на втората греда и халфът на Удинезе Емануел Баду беше оставен сам да направи обрата пълен за 2:1 в полза на Гана.

13 минути преди края голямата звезда на Того Емануел Адебайор отново изравни с глава за 2:2 и домакините вече виждаха как печелят точка.

Кристиян Ацу обаче не мислеше така и в 85-ата минута надбяга с лекота защитата и уверено прати в мрежата – 3:2 и три точки за Гана.

В другия мач от групата Уганда победи Гвинея с 2:0 у дома. Нападателят Джофри Маса вкара и двата гола през първата част за Уганда.

Гана и Уганда имат по 4 точки на върха в групата, Гвинея е с 3, а Того остава без актив в Група Е след втория кръг.

В Група А фаворитите ЮАР и Нигерия разочароваха публиката в Кейптаун със скучно 0:0.

Никак скучен обаче не беше Феребори Доре. Даденият под наем от Ботев (Пд) в румънския Клуж нападател се разписа за успеха на Конго с 2:0 над Судан.

Доре даде аванс на конгоанците още в 4-ата минута, а в добавеното време на мача Онианге затвърди успеха, който изведе Конго на върха в
Група А с пълен актив от 6 точки пред именитите съперници – ЮАР е втори с 4, Нигерия има само една, а Судан е без точки.

Египет остана без точка и без отбелязан гол в Група G след втора поредна загуба. Тунис спечели с минималното 1:0 в Кайро тази вечер след ранен гол на бранителя на румънския Астра Бен Юсеф още в 14-ата минута.

В другия мач от групата Сенегал удари Ботсвана с 2:0 като гост.

Садио Мане от Саутхмептън даде аванс на сенегалците в 33-ата минута, а 6 преди края нападателят на Локомотив (Москва) Даме Н’Дойе сложи точка на спора с втори гол.

В класирането Сенегал и Тунис се откъснаха напред с по 6 точки, а Египет и Ботсвана остават с нула на дъното.

Буркина Фасо разгроми Ангола с 3:0 като гост в Група C.

Нападателят с една от най-колоритните прически Аристид Бансе даде аванс на Буркина Фасо, а звездата на отбора Джонатан Питройпа, който напусна Рен, за да играе в Ал Джазира, вкара два гола и оформи класиката.

В другия мач от групата Лесото и Габон направиха 1:1.

Леканя изведе домакините от Лесото напред в 66-ата минута, въпреки че те играеха с 10 души от 36-ата минута. Все пак в самия край Мадинда успя да донесе точка за габонците.

Буркина Фасо е лидер с 6 точки и отлична голова разлика 5:0. Габон е с 4 точки на второ място, Лесото има една, а Ангола е без актив.

Алжир излъга Мали с 1:0 в дербито на Група B.

Халфът на Трабзонспор Карл Меджани отбеляза победния гол 7 минути преди края, а малийците бяха с човек по-малко от 69-ата минута, когато Н’Диайе беше изгонен.

Малави взе първа победа в групата след драматично 3:2 над Етиопия.

Алжир е лидер с 6 точки, Мали и Малави имат по 3, а Етиопия няма спечелена точка.

Кабо Верде запази пълния си актив в Група F след втори успех – този път с 2:1 у дома над Замбия

Зе Луис даде аванс на домакините, а Муленга изравни 10 минути след паузата. 12 минути преди края Райън Мендеш от Лил донесе трите точки за Кабо Верде.

Мозамбик и Нигер направиха 1:1 в другата среща.

Пелембе даде преднина на Мозамбик от дузпа в 6-ата минута, но гостите взеха точка с гол на Сисе в 26-ата минута.

Кабо Верде е лидер с 6 точки, Мозамбик има две, Нигер и Замбия имат по една.

В Група D Камерун нанесе най-тежката загуба на Кот д'Ивоар от над 10 години с разгромно 4:1 в Яунде, a ДР Конго надви Сиера Леоне с 2:0 като гост.

Камерун е лидер с 6 точки, Кот д'Ивоар и ДР Конго са с по 3, а Сиера Леоне има нула.