1. Novsport
  2. Световен футбол
  3. Футбол на Екватора

Футбол на Екватора

Започва един от най-вълнуващите турнири - Купата на Африка

Футбол на Екватора
В събота вечер един мо­гъщ швейцарец ще каже: „Това са футболните столи­ци на света!" Естествено, че става въпрос за Сеп Блатер и за неговата без­крайна любов към Африка. Президентът на ФИФА ще даде старт на турнира за Купата на африканските нации в Екваториална Гви­нея и Габон.

Шаманите из Черния континент от месе­ци са заети - яйца от щраус, козина от пантера, перо от лешояд... Едно време прочутият зимбабвийски вра­тар на Ливърпул Брус Гробелаар уринираше върху топката, за да не влиза в мрежата му. И раз­бира се, ще се върне поза­бравеният писък на вувузелата.

Британският писател Греъм Грийн определи Ек­ваториална Гвинея като „малък ужасен испански остров". Страната е била една от малкото испански колонии в Африка в про­дължение на 190 години. Но за футбола там не се знае почти нищо. Освен че 21 от националите са роде­ни в Испания.

Мачът на откриването в събота е още по-особен. Богатата с петрол Еквато­риална Гвинея играе сре­щу освободената от Кадафи Либия. Дебютантите срещу бунтовниците. По­беда за Екваториална Гви­нея означава отборен бонус от 1 милион долара и по 20 000 долара за всеки гол в добавка. Премията обе­ща Теодоро Нгуема Обианг Мангуе, син на прези­дента Теодор Мбасоло. „Това е личен жест, който беше като инжекция за ти­ма", каза директорът Да­вид Мосиви.

До 5 януари треньор на 151 -вия в света беше френ­ската легенда Анри Ми­шел. Но изненадващо на­пусна и бе сменен от брази­леца Жилсон Пауло. Като ще е дебют, да е по бразил­ски! На старта чакат либийците с бразилския треньор Маркос Пакета. Отборът има нов прякор - Рицарите на Средиземноморието. Води ги звездата Валид ел Хатроуши, участвал с пуш­ка в ръка в бунтовете срещу Кадафи.

Не по-малко интересна е Габон, където стандартът на живот се измерва с броя на кокошките и козлите в двора, чиниите в кухнята и броя на дрехите. И тази страна не е известна с футбола, но е дошъл мигът светът да я по­гледне. Затова треньор е германецът Гернот Pop, бивш футболист на Байерн и Бордо.

„Футболът е всичко за на­шия народ", каза президен­тът на страната Али Банго, а отборът стартира срещу още един дебютант - Нигер. Най-успешният отбор на континента и все още шам­пион Египет въобще не се класира. Няма ги също три титана - Камерун, Нигерия и ЮАР. В тяхно отсъствие фа­ворит на букмейкърите е Кот д'Ивоар, следван от Гана и Сенегал.

И докато домакините меч­таят за точица и гол, скаути­те на най-големите европей­ски отбори отдавна са запазили места в ложата. Защо­то на тези турнири са се ро­дили и Дидие Дрогба, и Самуел Eto'o, и Абеди Пеле... Най-апетитните хапки днес са ганаецът Андре Аю от „Марсилия", както и голмай­сторът на квалификациите Джером Раматхакване от Ботсвана. Преди две години и българската ,А" група има­ше представител на турнира - Фелисиен Сингбо, тога­вашният защитник на „Локо" (Пд) и Бенин.

Числата на турнира:
* Три държави дебютират на турнира. Ботсвана и Нигер шокираха квалификациите с класирането си, а Еквато­риална Гвинея се класира като домакин.

* Само веднъж футболист е вкарал 5 гола в един мач. Ло-ран Покоу (Кот д'Ивоар) успя при 6:1 над Етиопия през 1970 г.

* По осем пъти Египет и Гана са стигали финала, "фараони-те„, които сега не се класираха, са загубили само веднъж - през 1962 г. от Етиопия. А Гана успя в четири от фи­налите.

* Само веднъж в турнира са вкарвани 9 гола в един мач, когато Египет победи Нигерия с 6:3 през 1963 г.

* Бертран Траоре от Буркина фасо е най-младият в турни-ра - на 16 години и 4 месеца. Най-младият в историята е Шиба
Стар Нзигу от Габон (16 г. и 95 дни), който вкара гол в дебюта си през 2001.

* Точно 23 секунди бяха нужни на египтянина Айман Мансур за най-бързия гол в турнира срещу Габон през 1994 г.

* Камерунецът Ригоберт Сонг е рекордьорът по мачове в осем различни турнира - 36.