3. Гана загуби в Кайро, но се класира за Мондиала за трети пореден път

Гана загуби в Кайро, но се класира за Мондиала за трети пореден път

"Черните звезди" спечелиха плейофа след разгрома с 6:1 в първия мач и удължиха чакането на Египет за Мондиал от 1990 година насам

Гана ще играе на Световното първенство в Бразилия, въпреки че загуби с 1:2 реванша от Египет в плейоф от зона Африка за класиране на Мондиала догодина. „Черните звезди” бяха разгромили „фараоните” с 6:1 в първата среща и реваншът бе повече протоколен, а Гана спечели с общ резултат 7:3.

Обяснимо на стадиона в Кайро домакините правеха всичко по силите си да се върнат по някакъв начин в мача, но петте гола изоставане просто бяха твърде голям пасив. Така Египет удължи черната серия, като страната не се е класирала за Световно първенство от 1990 година насам. За Гана пък това ще бъде трето поредно участие на световно.

Серия тежки сблъсъци на терена забавиха много темпото през първата част, а доста минути бяха загубени заради влизане на лекарски екипи.
Все пак Египет успя да стигне до гол в 25-ата минута. Абутрика застана зад топката при пряк свободен удар, вратарят Дауда се намеси много лошо и Амър Заки лесно отбеляза за 1:0.

На почивката 4 гола деляха египтяните от Бразилия, но те така и не стигнаха до тях през втората част.

Дауда спря голямата звезда на домакините Мохамед Сала при ситуация един на един, а Гана удържа в защита чак до 83-ата минута. Тогава Мохамед Гедо преодоля Дауда за 2:0, а от трибуните полетяха факли и бомбички към терена, но охраната успя да сдържи емоциите на феновете.

Две минути преди края Асамоа Гиан центрира и резервата Кевин-Принс Боатенг върна един гол за 2:1 и окончателно сложи край на надеждите на „фараоните”.

Гана ще играе на Мондиала, а Египет ще пропусне глобалния форум. Нигерия, Кот д’Ивоар и Камерун са другите африкански страни, които вече се класираха за Бразилия.