3. Кот д'Ивоар допусна шокираща загуба с 3:4 от ДР Конго в Абиджан

Кот д'Ивоар допусна шокираща загуба с 3:4 от ДР Конго в Абиджан

Алжир е първият отбор с билет за Купата на Африка през 2015 година, шампионът Нигерия взе едва първа победа от 4-ти опит

Кот д’Ивоар допусна шокираща загуба с 3:4 от ДР Конго в квалификациите за Купата на Африка през 2015 година. В Абиджан конгоанците взеха реванш за своята загуба с 1:2 от „слоновете” преди седмица на свой терен в Киншаса.

Котдивоарците започнаха нахъсано с масирани атаки, но в 21-ата минута Неескенс Кебан завърши точно една от контраатаките на ДР Конго и гостите поведоха.

Само 4 минути по-късно лидерът на „слоновете” Яя Туре овладя една топка пред наказателното поле и с мощен удар простреля Кидиаба за 1:1.

Типично по африкански домакините се хвърлиха изцяло в атака и забравиха за защитата, а ДР Конго ги наказа с две бързи попадения преди почивката.

Джуниор Кабананга получи пас отдясно и бе оставен напълно сам да се нагласи и прониза вратаря Бари – 2:1. Минута по-късно Бокила се справи със звездата на ПСЖ Серж Орие и от воле заби третия гол за гостите.

Ситуацията стана още по-лоша за домакините след директен червен картон на Кеси, който като последен в защита спря нападател на ДР Конго.

С 10 души домакините подобриха играта си и влезлият като резерва Саломон Калу вкара две бързи попадение в 69-ата и 72-ата минута за 3:3.
Домакините бяха с човек по-малко и отново не проявиха тактическа дисциплина, а продължиха да атакуват рисковано. Яя Туре пропусна след пас на Жервиньо, а драмата дойде минута преди края, когато Бокила отново се разписа за ДР Конго и донесе успеха на своята страна.

В другия мач от същата група Камерун победи Сиера Леоне с два гола в първите 7 минути. Квеуке откри в 4-ата, а Стефан М’Биа от Севиля удвои в 7-ата за крайното 2:0.

Два кръга преди края на битката Камерун е лидер с 10 точки, Кот д’Ивоар и ДР Конго имат по 6, а Сиера Леоне е на дъното с една.
До края на битката Кот д’Ивоар ще трябва да се потруди сериозно и ще търси задължителни победи като гост на аутсайдера Сиера Леоне, а в последния мач посреща лидера Камерун.

Алжир стана първият отбор, който се класира и на теория за Купата на Африка след 4-ти пореден успех в Група B.

Алжирците нямаха проблеми у дома срещу Малави и биха с 3:0 след голове на Брахими (‘2) и Марез (‘45+1) преди почивката и Слимани (’55).

Така с 12 точки „пустинните лисици” вече са недостижими и няма как да бъдат изместени от първите две места.

Мали изпусна да се доближи максимално до класирането и загуби на свой терен с 2:3 от Етиопия.

Алжир е лидер с 12 точки, Мали има 6, а Етиопия и Малави по 3, а до края остават по два мача за всеки отбор.

Нигерия победи Судан с 3:1 у дома и запази шансове да защити короната си на африканския континент.

Преди мача широко критикуваният Стивън Кеши заяви, че квалификационната кампания на нигерийците е „саботирана”, а загубата с 0:1 от Судан преди няколко дни остави тима на дъното в Група А.

От четвърти опит „супер орлите” успяха да постигнат първи успех в групата. Първото полувреме бе разочароващо, но головете дойдоха след почивката.

Нападателят на ЦСКА (Москва) Ахмед Муса откри резултата след добра игра на Джон Оби Микел и отиде да се радва с треньора Кеши, но само 8 минути по-късно Абделгадир намери Салах, който изравни и смълча трибуните в Абуджа.

Нигерийците знаеха, че само победа запазва шансовете им за класиране на финалите в Мароко и в 65-ата минута Самуел използва грешка на Акрам Ел Хади Салим и с левия крак направи 2:1.

В последната минута Ахмед Муса финтира съперник и сам сложи точка на спора с гол за 3:1.

В същата група А ЮАР и Конго направиха 0:0, което е изгодно и за двата отбора.

Южноафриканците имаха домакинското предимство, но пропуснаха да си осигурят и на теория мястото на финалите в Мароко.

И двата отбора създадоха много малко голови положения и след успеха на ЮАР с 2:0 на гости на Конго, техният съперник не успя да им вкара гол за 180 минути игра.

ЮАР води в групата с 8 точки, Конго има 7, Нигерия още таи надежди с 4, а Судан е последен с 3.

Гана и Того постигнаха домакински победи в Група Е.

В събота ганайците направиха реми като гост на Гвинея, но в сряда вечер спечелиха с 3:1 у дома в Акра.

Асанте пусна за Джордан Аю, който достави отлично за Асамоа Гиан и нападателят нямаше проблем да открие в 14-ата минута.

Гвинея успя да изравни преди почивката и Мохамед Ятара се възползва от рикоширал пряк свободен удар на Ибрахима Траоре – 1:1.

Гана натисна след почивката и удар на Гиан бе спрян с ръка, което доведе до  дузпа. Андре Аю не сгреши от бялата точка – 2:1. Резервата Агиеманг Баду уби надеждите на гостите поне за точка с решаващ гол за 3:1.

Того надви Уганда у дома с 1:0. Акакпо вкара победния гол за тогоанците в 71-ата минута.

Гана е лидер в Група Е с 8 точки, Того има 6, а Уганда и Гвинея са с по 4.

С победен гол дълбоко в добавеното време Тунис излъга Сенегал с 1:0 в дербито на лидерите в Група G.

Саси донесе голямата радост за Тунис в 4-ата минута на добавеното време.

Египет използва грешката на Сенегал и се доближи само на точка до тях.

Гамал и Салах вкараха головете за „фараоните” през втората част в Кайро за успеха с 2:0 над Ботсвана.

Тунис е лидер с 10 точки, Сенегал има 7, а Египет е трети вече с 6. Ботсвана няма точки.

Габон измъкна 1:1 като гост на Буркина Фасо, макар че игра с човек по-малко още от 7-ата минута.

Мусаву Кинг остави габонците с 10 души твърде рано, а звездата на Буркина Фасо Джонатан Питройпа откри резултата след половин час игра.
Габон обаче намери сили и изравни четвърт час преди края и си тръгна с точка.

Ангола разгроми Лесото с 4:0 у дома в другия мач от тази Група C.

Габон е на първо място с 8 точки, Буркина Фасо има 7, Ангола е с 4, а Лесото има 2.

Кабо Верде постигна ценен успех с 1:0 срещу Мозамбик в Група F.

Елдон се разписа в 80-ата минута с победния гол и донесе трите точки на Кабо Верде.

Замбия наказа Нигер с 3:0 с три гола след 60-ата минута.

Кабо Верде е на крачка от финалите в Мароко с 9 точки на върха в групата. Замбия и Мозамбик имат по 5, а Нигер има само две.