3. Кот д'Ивоар с лесно 3:0 над Гамбия

Кот д'Ивоар с лесно 3:0 над Гамбия

Вижте резултатите и класиранията от квалификационните мачове за Мондиал 2014 в Африка

Отборът на Кот д'Ивоар направи нова важна крачка към класиране за световното първенство в Бразилия през 2014-а година, след като днес се наложи с лекота с 3:0 над тима на Гамбия. Срещата се игра на стадион "Феликс Офое-Бойни" и бе от програмата на предварителна квалификационна група "С" на зона "Африка".

Двубоят премина изцяло под диктовката на "слоновете", въпреки отсъствието на голямата звезда в атаката Дидие Дрогба.

Все пак гостите от Гамбия оказаха сериозна съпротива през първата част, когато не допуснаха да им бъде отбелязан гол.

Крепостта им рухна в 49-ата минута, когато Бони изведе Кот д'Ивоар напред от дузпа, а 10 минути по-късно Яя Туре удвои с хубав изстрел.

До края на двубоя натискът на "слоновете" продължи с пълна сила и в 70-ата минута Саломон Калу бе изведен на изгодна позиция и с десния крак оформи крайното 3:0.

След този успех домакините оглавяват еднолично класирането в група "С" с актив от 7 точки, на 4 пред 2-ия Танзания и на 5 пред Мароко, които обаче са с мач по-малко. Гамбия пък е последна с едва 1 точка.

В група "А" съставът на ЮАР се наложи като домакин с 2:0 над Централа африканска република  и оглави класирането с 5 точки, на 1 пред Етиопия и на 2 пред днешните си опоненти. Ботсвана е 4-а с мач по-малко, Етиопия също е с 2 срещи до момента.

Тимът на Тунис пък почти си гарантира участие в последната фаза на квалификациите, след като в домакинството си от група "В" се наложи с 2:1 над Сиера Леоне.

Така тунизийците имат пълен актив от 9 точки от първите си 3 мача, докато Сиера Леоне са 2-и с 4 точки. Екваториална Гвинея е 3-а с 1 точка, а Кабо Верде са последните с нулев актив и мач по-малко.

В група "Е" Буркина Фасо разгроми Нигер с 4:0 у дома и се върна в битката за първото място в групата, въпреки че е на шест точки от лидера Конго, който има пълен актив от 9. Нигер и Габон също са с по 3 точки.

Тимът на Сенегал пропусна възможността да се откъсне напред в група "J", след като не успя да победи като домакин състава на Ангола, завършвайки наравно 1:1.

След равенството сенегалците са лидери във временното класиране с актив от 5 точки, следвани от Ангола с 3. Уганда и Либерия имат да играят мач помежду си, като преди него са 3-и и 4-и, съответно с 2 и 1 точки.