3. Мболи стана герой, а Алжир изигра перфектно ролята на умрялата лисица за 3:1 срещу ЮАР (ВИДЕО)

"Пустинните лисици" изиграха много слаби първи 60 минути, а после набутаха три гола и поведоха в групата

Алжир надви Южна Африка за първи път в турнира за Купата на Африка след 3:1 в първия мач за двата тима в тазгодишната надпревара в Екваториална Гвинея.

„Пустинните лисици”, които се представиха отлично на Мондиала в Бразилия, изиграха ролята на умряла лисица и след много слаб един час нанизаха цели 3 гола в края, за да се качат на върха в Група C, където по-рано днес Сенегал излъга Гана с 2:1.

Много силен мач за Алжир изнесе бившият страж на ЦСКА Райс Мболи, който буквално остави своята родина в мача със серия от спасявания, а ЮАР изпусна и дузпа, когато водеше с 1:0.

През първата част „Бафана Бафана” имаше по-добрите положения, но Мболи бе заключил вратата. Фурман изстреля снаряд, който Мболи успя да избие в напречната греда с прекрасно спасяване.

В края на първата част Мболи първо скъси ъгъла и с ръка спаси шут на Виакази, а после отрази и удар на Джали с коляно.

Втората част започна по същия начин с натиск на ЮАР, който най-сетне стигна до заслужен гол. Страхотна комбинация започна от Виакази, който проби отляво, пусна леко за Рантие, той му върна, Виакази чукна леко за Тусо Фала, а той от няколко метра матира Мболи – 1:0 в 51-ата минута.

В тези минути Алжир беше в шок и само 120 секунди по-късно Манди фаулира Виакази в наказателното поле и Южна Африка получи дузпа.

Мболи успя да извади от релси изпълнителя Рантие и нападателят с мощен удар натресе напречната греда от бялата точка.

След дузпата Алжир се събуди и наказа своя съперник за всичките му пропуски. Брахими центрира коварно отляво, Белфодил остана под топката, но защитникът Тулани с гръб към вратата отклони с глава и насочи над своя вратар с автогол в мрежата – 1:1.

Рантие направи нов пропуск, а „Пустинните лисици” демонстрираха отлична ефективност и Гулам овладя пас на Фегули отляво, финтира Маниса и с шут през ръцете на вратаря в близкия ъгъл направи обрата пълен – 2:1 за Алжир.

7 минути преди края Белфодил намери Слимани и съотборникът на Симеон Славчев в  Спортинг (Лисабон) промуши по земя между ръцете на Дарън Кийт, който носеше основна вина за гола – 3:1 и точка на спора.

Така Алжир е лидер в групата с 3 точки, колкото има и Сенегал, а Гана и ЮАР са без актив.

Във вторите срещи от групата в петък Гана играе с Алжир от 18:00, а ЮАР ще мери сили със Сенегал от 21:00.