3. Нигерия разнищи Мали с 4:1 и отива на първия си финал за КАН след 13 години (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Супер орлите" полетяха в най-резултатния мач от Купата на Африка досега

Нигерия разгроми Мали с 4:1 в първия полуфинал за Купата на Африканските нации и се класира за големия финал в неделя, където ще срещне победителя от другия полуфинал между Буркина Фасо и Гана. Нигерия се класира за своя седми финал в турнира и първи от 13 години насам, а мачът с Мали е най-резултатният на тазгодишния турнир до момента със своите 5 попадения.

Срещата на стадиона в Дърбан се игра пред 54 000 зрители и започна с леко преимущество на малийците, които изобщо не подозираха какво ги чака.

Траоре и Сисоко пропуснаха ранни шансове за Мали, а нигерийците изпуснаха два пъти в една ситуация чрез Идейе, чийто удар бе избит с крак от вратаря Самаса, и Еменике, който добави, но топката бе избита от бранител.

Джон Оби Микел стреля атрактивно от воле, но Самаса с облекчение видя как топката мина встрани.

Нигерия поведе в 25-ата минута, когато крилото на Челси Виктор Моузес центрира на далечната греда и там левият бек  Ечиехиле засече с глава за 1:0.

Лекият дъждец постепенно се засилваше, а с него и проблемите на Мали ставаха все по-големи. Малийците, водени от Сейду Кейта, допуснаха втори гол само 5 минути по-късно.

Моузес пусна на Еменике, нападателят на Спартак (Москва) центрира и таранът на Динамо (Киев) Идейе Браун засече за 2:0.

Мали имаше едва 3 отбелязани попадения във всичките си 4 мача в турнира до момента. Шансовете на тима се изпариха минута преди почивката.

Еменике стреля ниско и силно от пряк свободен удар, човек от стената подложи крак и заблуди фатално вратаря Самаса за 3:0 в полза  на „Супер орлите”. Това бе 4-ти гол за Еменике в турнира, което го изведе начело в листата на голмайсторите.

След почивката мачът по-скоро се доиграваше. Лошата новина за Нигерия дойде в 53-ата минута, когато Виктор Моузес се контузи и бе заменен от Ахмед Муса.

Муса се разписа само 7 минути след влизането си. Грешка при изнасянето на Мали доведе до извеждащ пас за Ахмед Муса и нападателят на ЦСКА (Моксва) направи 4:0 с удар между краката на вратаря.

Две минути по-късно Муса пак прати в мрежата, но попадението бе отменено с дискусионна засада.

Мали вкара почетен гол четвърт час преди края. Диабате показа техника, финтира и вратаря Енияма, но се спря, върна за непокрития Шейк Диара, който прати в десния ъгъл за 4:1.

До края „Супер орлите” се отпуснаха, но не допуснаха ново попадение и чакат на финала в неделя победителя от мача Буркина Фасо – Гана. До момента Нигерия има две победи и четири загуби във финалите на Купата на Африка. В последния си такъв през 2000 г. те загубиха от Камерун с 3:4 след изпълнение на дузпи и 2:2 в редовното време.