3. Прецедент: Кот д'Ивоар изхвърли Камерун, а Мали и Гвинея чакат жребий (ВИДЕО)

Прецедент: Кот д'Ивоар изхвърли Камерун, а Мали и Гвинея чакат жребий (ВИДЕО)

"Слоновете" ще играят с Алжир на 1/4-финалите, но нищо не можа да раздели Мали и Гвинея, които очакват съдбата си чрез жребий

Кот д’Ивоар победи Камерун с 1:0 и продължава напред в турнира за Купата на Африка в най-заплетената група D на турнира. В същото време Гвинея и Мали направиха 1:1 и утре ще се тегли жребий между двата отбора, който ще определи кой от тях ще продължи напред, нещо невиждано в съвременния футбол.

До тази ситуация се стигна след като в първите два кръга и 4-те мача от групата завършиха при еднакъв резултат – 1:1. Така преди последните две срещи нямаше лидери и аутсайдери, всички бяха равни.

На стадиона в Малабо Кот д’Ивоар успя да излъже Камерун с 1:0. Така „слоновете” спечелиха за сефте в турнира след 5 мача без успех и спряха серията на „лъвовете” от 6 поредни участия на четвъртфинал. За първи път камерунците останаха на дъното в своята група.

И двата отбора са считани за най-силните на континента и напрежението се усещаше. Серж Орие центрира отдясно за Вилфред Бони, но новата звезда на Манчестър Сити не успя да се разпише.

Жервиньо бе наказан и гледаше мача от трибуните, но широка усмивка грейна на лицето му в 36-ата минута. Тогава крилото на Сент Етиен Макс Градел използва подхлъзване на Жером Гуата и му отне топката, за да се разпише с топовен шут от почти 30 метра по диагонала за 1:0.

Камерун имаше златен шанс да изравни точно преди сигнала за край на първата част, но Сали стреля над вратата, след като елиминира Коло Туре и Моканджо.

Головите положения останаха много малко и след почивката. Бони се пребори с двама бранители и само намесата на вратаря го спря, а Яя Туре получи удар и бе сменен, което е лоша новина за клубния му отбор Манчестър Сити.

Отборът на Фолкер Финке играеше без никаква идея и отпадна, което почти сигурно ще означава уволнение на немския селекционер.
На четвъртфиналите Кот д’Ивоар ще срещне Алжир в най-тежкия мач от тази фаза на турнира.

Купа на Африканските нации 2015, Група D

Поз Отбор М П Р З Г. Точки
1 Кот д'Ивоар 3 1 2 0 1 5
2 Мали 3 0 3 0 0 3
2 Гвинея 3 0 3 0 0 3
4 Камерун 3 0 2 1 -1 2

Драмата беше още по-голяма в другия мач от Група D между Гвинея и Мали, които ще чакат жребий, за да разберат кой отпада и кой се класира.

След 1:1 помежду си тази вечер и Мали, и Гвинея имат по 3 точки и голова разлика 3:3 и само късметът ще определи кой отива на четвъртфинал срещу Гана.

Игра с ръка доведе  до дузпа за Гвинея и бившият играч на Милан и Дженоа Кевин Констант вкара от бялата точка с красива „Паненка” за 1:0.

Само две минути по-късно Сила също спря топката с ръка и Мали на свой ред получи дузпа. Бившата звезда на Барселона Сейду Кейта обаче изпълни несериозно и много леко право на плонжа на вратаря Ятара, който лови.

Веднага след началото на втората част Якуба Сила центрира меко отдясно, бранител остана под топката и нападателят на Метц Модибо Маига с глава изравни – 1:1.

Мали доминираше до края, но така и не стигна до втори гол и ще очаква нервно жребия утре в хотела, където са отседнали организаторите на турнира.