3. Пропусната дузпа и червен картон лишиха Гана от финал за Купата на Африка (видео)

"Черните звезди" залязоха след загуба с 0:1 от Замбия

Гана беше фаворит срещу Замбия в първия полуфинал за Купата на Африканските нации, но загуби с 0:1 и отпадна от турнира. Резервата Емануел Маюка донесе триумфа за Замбия и класира родината си за финала, където ще играе и победителят от другия полуфинал Мали – Кот д’Ивоар.

На стадион „Бата” в едноименната столица на Екваториална Гвинея двата тима започнаха агресивно с надежда да вземат ранен аванс. С първата си по-сериозна атака Гана стигна до дузпа. Квадво Асамоа овладя едно центриране отдясно, но Н’Касау невнимателно го спъна и алжирският съдия Бенуза не се поколеба да даде наказателен удар.

Зад топката застана една от звездите на тима Асамоа Гиан, но вратарят Кенеди Мвеене показа страхотен усет и спаси удара му в долния ляв ъгъл.

Пропускът не се отрази на развитието на играта, като „Черните звезди” продължаваха да владеят повече топката и да натискат. След половин час игра Андре Аю пусна заучено от пряк свободен удар към брат си Джордан на задната греда, но последният не можа да нацели топката от чиста позиция.

Гана продължи да напада, но Квадво Асамоа и десният бек Самуел Инкоом бяха неточни. Замбия имаше само един добър шанс през първата част, ала Катонго стреля покрай гредата след добро извеждащо подаване.

На полувремето треньорът на Замбия Ренард пусна Емануел Маюка на мястото на Джеймс Чаманга и този ход класира отбора му на финал.

Втората част премина в познатото русло. Гана атакуваше, но така и не можеше да вкара. Инкоом качи топката на главата на Асамоа Гиан в 66-ата минута, но той стреля в аут.

В 72-ата обаче основният стълб в защита за Гана – Джон Менса се контузи и бе заменен от Исаак Ворса. От тази рокада се възползваха замбийците, които поведоха само 6 минути по-късно.

След една от малкото продължителни атаки на Замбия Маюка получи в наказателното поле с гръб към вратата, но чудесно се завъртя, елиминира прекия си пазач и с чудесен шут в долния ляв ъгъл матира вратаря Квараси за 1:0.

7 минути преди края „Черните звезди’ останаха с една по-малко на терена. Дерек Боатенг спря с груб фаул една контра на Замбия и получи втори жълт и съответно червен картон.

В заключителните минути целият отбор на Замбия се върна пред наказателното си поле и героично устиска крехкия си аванс. Само в продължението на мача Гана имаше три чудесни възможности, но самоотвержената игра на съперника не позволи изравнянване.

Замбия чака своя съперник измежду Мали и Кот д’Ивоар на финала за Купата на Африканските нации.