3. Съдбата обърна гръб на Мароко, Египет е на полуфинал без допуснат гол (ВИДЕО)

Съдбата обърна гръб на Мароко, Египет е на полуфинал без допуснат гол (ВИДЕО)

Ектор Купер докара "Фараоните" до полуфинала срещу Буркина Фасо след 1:0, но Мароко удари две греди

С късен гол в 87-ата минута седемкратният шампион на Африка Египет победи Мароко с 1:0 в последния четвъртфинал за Купата на Африканските нации и оформи карето за полуфиналите с невероятно постижение. „Фараоните” на Ектор Купер все още не са допуснали нито един гол в турнира. Мароко нямаше късмет, защото почти през целия мач беше по-активният отбор и удари две греди.

Египет победи Мароко за първи път от 1986 година и ще мери сили с Буркина Фасо в първия полуфинал на турнира в сряда от 21:00. Ден по-късно Камерун и Гана ще определят другия финалист.

Египет и Мароко влязоха в дербито на Северна Африка на стадиона в Порт Джентил, Габон, без поражение, но египтяните убиха мечтите на наставника на „Лъвовете на Атлас” Ерве Ренат да стане първият треньор, който печели Купата на Африка с три различни държави.

Египет не можеше да разчита на контузения халф на Арсенал Мохамед Елнени, но пък халфът на Андерлехт Махмуд Хасан, познат като Трезеге заради приликата си с бившия френски нападател, беше титуляр.

По традиция от началото на турнира теренът в Порт Джентил беше в окаяно състояние и топката прекарваше впечатляващ период от време във въздуха.

Първото голово положение дойде чак в 34-ата минута, но Саис от Мароко нацели греда след удар с глава при центриране на Маруан да Коста отляво от фаул.

Мохамед Салах стреля много силно, но право във вратаря в началото на втората част. Пред другата врата Набил Дирар търкули пред вратата, но Будабус се размина с кълбото.

10 минути след паузата халфът Мбарк Бусуфа нацели напречната греда на египтяните и Мароко пак бе споходен от малшанс. Веднага след това Бусуфа центрира и Будабус с глава беше на сантиметри от целта. След час игра Будабус се размина с топката пред вратата.

Ектор Купер пусна Махмуд Кахраба в 63-ата минута и усетът не го подведе. Египет играеше много дефанзивно и Салах изпусна една от много редките възможности за тима, когато вратарят Мунир го блокира след центриране от статично положение.

Никой от двата тима сякаш не искаше обаче да има продължения и играта се забърза много в последните 10 минути.

Влезлият още преди почивката за Египет Кока центрира от корнер, а Кахраба първо овладя с глава, а после с второто докосване насочи в мрежата за 1:0 в 88-ата минута.

Перу излъга Уругвай и изплува от дъното

Перу победи Уругвай с 1:0 у дома и записа първи успех в квалификациите за Мондиал 2026