3. Шампионът Нигерия не успя да се класира на финалите за Купата на Африка

Шампионът Нигерия не успя да се класира на финалите за Купата на Африка

Отборът на Стивън Кеши направи 2:2 с ЮАР в последния мач от Група А и шокиращо няма да играе на финалите през януари

Шампионът на Африка Нигерия сдаде титлата предсрочно след шокиращо отпадане в квалификациите за Купата на африканските нации през 2015 година. Тази вечер „суперолите” направиха 2:2 у дома срещу ЮАР и останаха трети в Група А, което е недостатъчно за класиране напред.

Как се стигна до сгромолясването на континенталния шампион? Преди мача Нигерия и Конго имаха равен брой точки – по 7, а лидерът ЮАР имаше 11 със сигурно място на финалите в Екваториална Гвинея.

Два гола на нападателя на Борнемут Токело Рантие дадоха шокиращ аванс на „Бафана бафана”.

Соне Алуко намали в 68-ата минута на 1:2 и даде надежда на публиката на стадиона. Червен картон на играч на ЮАР даде допълнителен тласък на нигерийците.

В 11-те минути добавено време Алуко успя да изравни за 2:2, но това се оказа недостатъчно, защото по същото време Конго победи Судан с 1:0 като гост с попадение на Нганга и така Нигерия остана на трето място.

По регламент за финалите на Купата на Африка се класират двата първи отбора от всяка група плюс най-добрият трети.

Нигерийците завършиха трети в Група А с 8 точки, но в Група D ДР Конго финишира с 9 и така отборът на Стивън Кеши отпадна още в квалификациите.