3. Шампионът Замбия почна с 1:1 след дузпа и червен картон за ритник от бойните изкуства (ВИДЕО)

Вратарят на Етиопия опита да повтори знаменития инцидент между Тони Шумахер и Патрик Батистон от 1982 година

Действащият шампион в турнира за Купата на Африканските нации започна тазгодишното издание на надпреварата с равенство 1:1 срещу аутсайдера Етиопия в първия мач от Група “C”. Срещата предложи пропусната дузпа, директен червен картон за прийом от бойните изкуства и два гола.

На стадион „Мбомбела” в южноафриканския град Нелспруит зрителите станаха свидетели на истинска драма.

Етиопия стигна до първото чисто голово положение. Химонде изпусна Саладин, който се откъсна сам срещу вратаря, прехвърли го, но заради твърдия терен топката отскочи много високо и прехвърли вратата, след като тупна.

Само 4 минути по-късно етиопците спечелиха дузпа. Саид Саладин финтира и бе повален от Лунгу. Самият Саладин изпълни 11-метровия удар, но Мвеене хвана дузпата и стана герой за своите.

Всичко се обърна с главата надолу в 35-ата минута. Чисамба Лунгу бе изведен сам срещу вратаря на Етиопия, той го прехвърли, но не нацели вратата. Въпреки това стражът на Етиопия Джемал Тасе много грубо скочи срещу Лунгу, напомняйки знаменития сблъсък на Тони Шумахер с Патрик Батистон от Мондиал 1982.

Съдията Отого-Кастан от Габон справедливо изгони вратаря с директен червен картон, въпреки че и той бе изнесен на носилка.

Етиопия се пропука в добавеното време на първата част. Исаак Чанса отклони с глава за Колинс Мбесума и той се промъкна между двама защитници, за да изведе шампионите напред – 1:0.

През втората част Етиопия не се предаде и стигна до малко очакван изравнителен гол.

Резервата Адис Текле започна атаката за гола само минута след влизането си в игра. В 65-ата той намери Саладин, халфът пусна за Адане Гебрес и капитанът намери близкия ъгъл на вратата за 1:1.

В 69-ата Мбесума бе повален в пеналта и искаше дузпа, но вместо това получи жълт картон за симулация.

До края Етиопия не позволи да изпадне в глуха защита и нападаше наравно със замбийците, но нов гол не падна.

Шампионите от Замбия и Етиопия вече имат по една точка в Група “C”. В късния мач от групата Нигерия играе с Буркина Фасо.