3. Замбия се спаси срещу Нигерия с гол от дузпа малко преди края (ВИДЕО)

Замбия се спаси срещу Нигерия с гол от дузпа малко преди края (ВИДЕО)

Двубоят завърши наравно 1:1, вратар донесе точката на Замбия

Настоящият шампион на Африка – Замбия, и отборът на Нигерия завършиха наравно 1:1 в среща от група „С” на турнира за Купата на Африканските нации. Двубоят се игра на стадион „Мбомбела” в Нелспруйт, а двата тима не си отбелязаха голове през първото полувреме и на почивката на мача резултатът бе 0:0.

Нигерийците успяха да поведат в 57-ата минута след гол на Емануел Еменике, но Замбия все пак се добра до равенството, достигайки до изравнителен гол в 85-ата минута. Автор на попадението за крайното 1:1 бе вратарят Кенеди Мвеене, който се разписа от дузпа.

Една от първите по-интересни ситуации в мача бе в 16-ата минута, когато Рейнфорд Калаба имаше отличен шанс да открие, след като нанесе мощен удар от 10-ина метра, но кълбото не попадна в очертанията на вратата, преминавайки покрай дясната греда. В средата на първото полувреме се стигна до нов удар на Калаба, но вратарят Винсент Ениеама се справи.

Нигерия получи правото да изпълни дузпа в 25-ата минута. Защитникът на Замбия Дейвис Нкаусу извърши нарушение срещу Ахмед Муса в наказателното поле, а реферът без колебание посочи бялата точка. Зад топката застана полузащитникът на Челси Джон Оби Микел, който обаче стреля много слабо и кълбото срещна дясната греда, след което премина покрай вратата. До края на първата част нямаше много вълнуващи моменти и след 45 минути игра резултатът бе 0:0.

След почивката Нигерия започна по-силно и в 49-ата минута Ахмед Муса нанесе опасен изстрел към вратата на Замбия, но кълбото премина покрай вратата. Последва и възможност пред Емануел Еменике, но топката отново не попадна в очертанията.

Нигерийците успяха да поведат в 57-ата минута, когато Емануел Еменике бе намерен в наказателното поле на Замбия и с хубав удар с десния крак прати кълбото във вратата на противника.

Замбийците се втурнаха в атака в опит да достигнат до равенството и в 72-ата минута Рейнфорд Калаба се озова на чиста позиция, но не успя да преодолее вратаря. Малко след това Мбесума стреля много слабо от 15-ина метра и кълбото попадна право в ръцете на Винсент Ениеама.

В 84-ата минута се стигна до един от най-спорните моменти в срещата. Емануел Маюка се строполи на земята след съприкосновение с Огений Онази в наказателното поле, а реферът отсъди дузпа в полза на Замбия. С отговорността да изравни резултата се нагърби вратарят Кенеди Мвеене. Стражът на замбийците изпълни по блестящ начин дузпата, като прати кълбото неспасяемо в горния ляв ъгъл на вратата, и по този начин равенството бе възстановено – 1:1. При този резултат дойде и последният съдийски сигнал.

Равенството бе второ в групата и за Замбия, и за Нигерия. В първия си мач от група „С” замбийците завършиха наравно 1:1 срещу Етиопия, а мачът на Нигерия срещу Буркина Фасо приключи при резултат 1:1.

В последния си мач от групата Замбия ще се изправи срещу Буркина Фасо, а Нигерия среща Етиопия.