3. Анди Мъри детронира Ноле и спечели първа титла от Големия шлем (видео+снимки)

Анди Мъри детронира Ноле и спечели първа титла от Големия шлем (видео+снимки)

След епичен 5-сетов финал, продължил 4 часа и 54 минути, Мъри дочака своя голям момент в Ню Йорк

Анди Мъри детронира Новак Джокович във финала на Откритото първенство на САЩ след 5-сетов трилър и спечели своята първа титла от Големия шлем. В един епичен финал с много вятър на корта Мъри се превърна в първия британец, който печели титла от Шлема в понеделник, от 76 години насам.

Шотландецът бе победен в предишните си 4 финала на турнири от Големия шлем, но петият път му бе на късмет. В крайна сметка след цялата драма и умора на корта Мъри спечели със 7-6, 7-5, 2-6, 3-6, 6-2 на „Артър Аш” за 4 часа и 54 минути.

Преди двубоя Новак Джокович имаше 27 поредни победи в турнири на твърда настилка от Големия шлем, а Анди Мъри имаше 99 успеха в мачове от Големия шлем, но нито една титла от тях

Мъри проби Ноле още в първия гейм, но не успя да затвърди преднината си и Ноле изравни още при 1:1. Последваха нови трудности за сърбина да спечели подаването си, но той осъществи обрат и от 0:40 в крайна сметка успя да стигне до преднина от 2:1 гейма. Най-дългото разиграване в турнира бе отчетено в шестата част на първия сет, при сервис на Мъри и резултат 3:2 в негова полза, но британецът се оказа от губещата страна след 54 удара, макар че успя да затвърди постигнатия преди това пробив и стигна до аванс от 4:2. После обаче Джоко намали на 4:3, а впоследствие успя и да възстанови статуквото, осъществявайки четвъртия пробив в първия сет, при който влияние оказа и силния вятър в Ню Йорк. След това се стигна до 5:5... Нещата логично стигнаха тайбрек, в който Анди Мъри показа по-здрави нерви и поведе с 1:0 сета. Първият сет продължи почти час и половина,

Вторият сет предложи още впечатляващи разигравания и много вятър, който правеше играта непредвидима. Все пак отново Мъри се ориентира по-добре и поведе с 4-0. Той изпусна убедителната преднина, но не позволи сетът да му се изплъзне и го затвори със 7-5.

Изправен до стената Ноле подобри играта си, заигра по-агресивно и взе убедително следващите два сета – 3-6, 2-6, в които даде само 5 гейма на съперника и вкара двубоя в решителен пети сет. В тази ситуация Джокера можеше да стане първият човек, който печели финала на US Open след загубени първи два сета от 1949 година насам, когато това прави Панчо Гонзалес.

Шон Конъри и сър Алекс Фъргюсън вече все по-нервно стискаха палци за Мъри по трибуните. Олимпийският шампион овладя емоциите, поведе с 3-0 в петия сет и не позволи на Джокович да направи обрат. Мъри затвори мача при 6-2 и беше време за радост.

Финалната битка завърши за 4 часа и 54 минути, като така Мъри и Джокович изравниха рекорда по времетраене от мача между Матс Виландер и сегашния треньор на Мъри – Иван Лендъл, през 1988 година.

„Доказах, че мога да печеля титли от Големия шлем. Доказах, че мога да играя 4 часа и половина на корта и да победя срещу един от най-силните физически тенисисти в историята. Научих, че не трябва да се съмнявам в себе си физически и психически”, каза щастливият Анди Мъри след успеха.

„Ако бях спечелил първия сет, може би мачът щеше да се развие различно. Но няма смисъл да се връщам назад и да казвам: „Ако това... ако онова.” Днес имах страхотен съперник. Той заслужи повече от всеки друг първата си титла от Шлема”, обяви световният лидер Новак Джокович след финала.
Глушкова се класира за втория кръг на турнир по тенис в Гърция

Тя победи с категоричното 6:0; 6:0 Мелис Расим

Коравият Меншик изхвърли Григор Димитров от Мастърса в Шанхай (ВИДЕО)

Българинът показа доста колебания на свой сервис и това се оказа решаващо

Валентин Димов пред NS: Способни сме да бием Румъния

Тегленият в понеделник жребий за изкачване в Световна група I на Купа „Дейвис" ни отреди да гостуваме на северната ни съседка в началото на 2025-а

Гоф не остави шансове на Виктория Томова (ВИДЕО)

Американката победи нашата тенисистка с 1:6; 2:6 в Ухан