3. Безмилостен Рафаел Надал за първи път на финал на US Open

Безмилостен Рафаел Надал за първи път на финал на US Open

Испанецът продължава със страхотното си представяне след победа с 6-2 6-3 6-4 над Михаил Южни

Рафаел Надал продължава със страхотното си представяне на тазгодишния US Open и след победа с 6-2 6-3 6-4 над Михаил Южни се класира за първи път в кариерата си за финала на Откритото първенство на САЩ, записвайки шеста поредна победа без загубен сервис гейм.

След днешния си успех Рафа се превърне във вторият най-млад тенисист в Откритата ера на тениса, достигал до финал на четирите турнира от шлема
, като пред него е само Джим Къриър, сторил това на 22 годишна възраст. При евентуална титла Надал ще се присъедини към елитната компания от едва шестимата тенисисти, печелили четирите турнира от Големия Шлем.

В последните две години Рафа отпадна именно на полуфиналите, но този път световният №1 започна изключително концентрирано, опитваше се да бъде агресивен при всяка една удобна възможност и това доведе до пробив и преднина от 3-1 в негова полза.

Южни стабилизира играта си, а след невероятно разиграване, продължило 26 удара, достигна и до точка за връщане на пробива. Няколко мощни сервиса позволиха на Надал да измъкна гейма си и да поведе с 4-1, а до края на сета испанецът имаше пълен контрол на случващото се на корта.

Втората част започна равностойно, като сервиращите имаха сериозно предимство в своите подавания, но в осмия гейм Южни не успя да се противопостави на перфектната защита на противника си и Рафа поведе с 5-3. Последва стабилен сервис гейм за Надал и след час и половина игра водачът в АТР ранглистата се приближи само на сет от първи финал на US Open.

Ситуацията в началото на третата част не се промени особено - Рафа продължаваше да бъде господар на случващото се на корта,
 Михаил Южни така и не успяваше да се затрудни противника си и след ранен пробив Надал поведе с 3-1. Руснакът не се предаде, продължи да се бори, а при 3-4 вдигна публиката на крака след агресивна игра, донесла му връщането на пробива и равенство в резултата.

Още в следващия гейм Рафа получи шанс отново да спечели подаването на противника си, пропусна първата, но великолепна атака, започнала още от ретур, му донесе така важният пробив, а при 5-4 не загуби и точка, когато сервираше за победата.

В опит да триумфира за първа път с титлата на US Open и да направи "Кариерен Голям Шлем", печелейки всичките четири турнира от шлема, Рафаел Надал ще се изправи срещу Роджър Федерер или Новак Джокович, които играят по-късно днес.