3. Джокович спаси два мачбола и надигра Федерер в епичен сблъсък

Джокович спаси два мачбола и надигра Федерер в епичен сблъсък

Сърбинът подлуди страната и се класира за финала на "Ю Ес Оупън"

Новак Джокович надигра Роджър Федерер във феноменален мач и достигна финала на "Ю Ес Оупън" 2011 след страхотна победа над най-титулувания тенисист в историята, губейки от 0-2 сета, за да обърне 3-2 в крайна сметка – 6-7(6), 4-6, 6-3, 6-2, 7-5.

Двубоят бе шедьовър като качество, а Федерер имаше два мачбола в петия сет при свой сервис и не можа да спечели мача. По-лошото за него е, че това се случва за втори път, след като преди година отново получи две точки за мача, при същия резултат, които пак не реализира и след това Джокера обърна развоя.

Самият Джокович пък каза веднага след края на днешата среща, че това е била победата на годината за него, сякаш оставйки назад титлите от "Аустрелиън Оупън" и "Уимбълдън".

В понеделник Джокович ще се изправи срещу победителя от мача между Рафаел Надал и Анди Мъри. През 2010-а година той пак достигна финала на турнира, но бе победен от испанеца. Именно тогава обаче започна невероятното представяне на сърбина, който има само две загуби тази година (Федерер и Мъри).

Иначе днес в първия сет Федерер бе безкомпромисен. И двамата тенисисти играеха невероятно и се стигна до тайбрек, в който точките бяха на много високо ниво. Швейцарецът достигна до 6-3, но не можа да затвори сета и резултатът стана 6-6. Тогава Фед Експрес успя да събере нови сили и при 7-6 с невероятен бекхенд по правата приключи първата част.

Във втората, докато се усети, Джокович вече губеше с пробив. При супер сервиращия си противник, той все пак се възползва от моментен спад в играта на Роджър и получи шансове за връщане в сета, които реализира безпогрешно, стигайки до 3-3. Уверен в силите си обаче, Федерер отново спечели подаването на своя противник за 4-3 и след това затвори с 6-4 сета, което даваше преднина 2-0.

Тогава Джокович вдигна до крайна степен оборотите на своя мотор. Сърбинът започна да вкара още по-висок процент първи сервис и вместо да загуби увереност и желание за игра, не трепна. Той тръгна с ранен пробив и поведе с 3-0, а след това приключи с 6-3 и намали разликата.

В четвъртия сет Ноле направо не спря да търси спечелването на всяка точка и поведе с 5-1 срещу бившия номер 1 в света, след което финализира с 6-2 предимството си.

Стигна се до пети решителен сет. В него Федерер отново събра всички сили и се хвърли в битката. Швейцарецът взимаше подаванията си и постоянно водеше в резултата. При 4-3 за него Джокович изпадна в дупка и швейцарецът моментално се възползва от този подарък, което му донесе златния пробив, след като два сета не бе получавал такава възможност. При 5-3 Федерер действаше максимално концентрирано и поведе с 40-15, което значеше два мачбола. Първият Джокович върна с уникален блок ретур, а вторият филето реши да излезе в аут, а Федерер да не спечели. Още по-любопитното бе, че между мачболите Джокович се заигра с публиката, искайки повече подкрепа очевидно изнервен от това, че огромен процент от зрителите на „Артър Аш“ бяха за неговия съперник.

След като изтръгна гейма от Федерер, Джокович си спомни сценария от миналата година, както и Федерер. Без особена борба той спечели и оставащите геймове и си заслужи финала.

Купа Дейвис ще има нов формат от следващия сезон

Световното отборно първенство за мъже ще се завърне към мачовете у дома и като гост

Сабаленка си намери майстора, край на победната серия

Каролина Мухова се класира за полуфиналите на турнира по тенис в Пекин

Стана ясно кога Григор ще стартира в Шанхай

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров ще започне участието си на турнира в Шанхай рано в събота сутрин