3. Федерер обърна Бердих и спечели титлата в Мадрид

Федерер обърна Бердих и спечели титлата в Мадрид

От утре швейцарецът ще се изкачи до номер 2 в световната ранглиста

Роджър Федерер е новият шампион на Мастърс турнира в Мадрид. В спора за титлата швейцарецът се наложи над чеха Томаш Бердих с 2-1 сета – 3-6, 7-5, 7-5 и триумфира за 3-ти път в своята кариера в испанската столица.

Бердих започна много силно първата част, поведе с 3-0 гейма, а осъщественият пробив се оказа напълно достатъчен за успех в първия сет.
Във втория сет ролите се размениха, като Федерер бе този, който поведе с 3-0, а при 5-3 получи шанс да затвори частта на свой сервис, от която швейцарецът не успя да се възползва и Бердих върна пробива. Чехът обаче не успя да задържи подаването си при 5-6 и резултатът в сетовете бе изравнен.

Ситуацията от втората част се повтори и в решителния трети сет, като отново Федерер сервира за мача при 5-3, но Бердих отново се пребори за връщане на пробива. При 5-6 чехът спаси 3 последователни мачбола, но при четвъртата възможност капитулира и така Федерер спечели своята 20-а титла от Мастърс турнири, изравнявайки се на първото място с Рафаел Надал по този показател.

Тази победа на 16-кратния носител на трофеи от Големия Шлем ще го изкачи и до 2-рото място в световната ранглиста от понеделник, като Федерер ще измести именно големия си съперник Надал.

Следващата седмица започва последния за годината Мастърс на клей, този в Рим, като все още не е сигурно дали Федерер ще участва на него. Още в разгара на надпреварата в Мадрид швейцарецът заяви, че е възможно да пропусне турнира във Вечния град, за да си вземе почивка преди започващия на 28-ми май „Ролан Гарос”.