3. Федерер победи Щепанек, запази надежда за полуфиналите в Шанхай

Федерер победи Щепанек, запази надежда за полуфиналите в Шанхай

Световният номер две Роджър Федерер записа първа победа на турнира в Шанхай, след като надигра чеха Радек Щепанек със 7-6 (4) 6-4. Швейцарецът загуби първия си мач от "червената" група от Жил Симон, но с победата днес съхрани шансовете си да се класира за полуфиналите.

Щепанек замени в турнира отказалия се поради контузия американец Анди Родик и получи шанс да вземе пай от огромния награден фонд, въпреки, че ще приключи участието си в груповата фаза.

Двубоят започна с пробив на Федерер, но Щепанек моментално се върна в играта с ри-брейк. След това двамата взимаха подаванията си, което доведе до тайбрек. В него швейцарецът показа по-голямата си класа и поведе в резултата.

Вторият сет също предложи оспорвана борба, като Федерер проби сервиса на противника си в 8-ия гейм, което му позволи да поведе с 5:3 и да сервира за мача. Неочаквано обаче за публиката в зала "Жи Жонг", както и за самия Щепанек, Федерер допусна няколко грешки, които доведоха до нов пробив и продължаване на срещата.

Въпреки очакванията за евентуален нов тайбрек, до такъв не се стигна, тъй като Федерер отново взе подаването на Щепанек и след 01:41 часа игра взе първи успех в Шанхай.

В следващия си мач Федерер ще играе с британеца Анди Мъри, като при победа ще се класира за полуфиналите, като това може да се случи дори при загуба, стига Жил Симон да загуби двубоя си срещу Щепанек.