3. Федерер с безумен обрат над Бердих в осминафиналите на Australian Open

Федерер с безумен обрат над Бердих в осминафиналите на Australian Open

Швейцарецът прави четвърти обрат в кариерата си от 0:2 сета, среща Дел Потро на 1/4 финалите

Кралят на Australian Open в последните години Роджър Федерер успя да направи невероятен обрат и да победи в петсетов трилър чеха Томас Бердих с 4-6, 6-7(4), 6-4, 6-4, 6-2. Двубоят не беше уникален от гледна точка на качество, но пък компенсира с огромното напрежение в него. Федерер на три пъти пробиваше съперника си в ключови моменти и три пъти пробивът беше връщан моментално.

Трикратният победител в Мелбърн стигна с неимоверни усилия до ¼ финалите, където ще срещне аржентинеца Хуан Мартин Дел Потро, победил по-рано Марин Чилич в четири сета.

В днешния следобеден двубой Бердих показа най-силната си игра и създаде много проблеми на съперника си. Подкрепян от приятелката си Луси Шафаржова, Бердих игра по един рядко демонстриран начин, който безспорно може да показва . Чехът бе почти безгрешен в сервиса си, форхендите и бекхендите си. Единственият проблем на 20-ия поставен в схемата бе играта на мрежата и, разбира се, споменът от седемте поредни загуби от Федерер през годините.

Федерер пък, показващ в предишните кръгове отлична игра, се събуди много трудно. Швейцарецът изглеждаше на моменти като спаринг партньор на Бердих.

В първия сет Федерер бе трагичен. За отрицателно време съперникът му направи резултата 5-1. Единственият приличен гейм за швейцареца бе, когато върна единия от пробивите. Това обаче не бе достатъчно и той се примири със загубата на първия сет.

Във втория носителят на 13 титли от „Големия шлем” тръгна с ранен пробив и поведе с 2-0. Федерер обаче не можа да затвърди преднината си и допусна рибрейк. С усилия той стигна до тайбрек, който логично и справедливо загуби. Бердих играеше страхотно в първите два сета и държеше мача в ръцете си.

При такъв развой публиката на централния корт настръхна. Едната част искаше да види Федерер аут от турнира, а другата да го гледа и в следващите кръгове.

Самият Федерер имаше огромни проблеми с играта си, в която нямаше нищо, което да го държи в мача.

Въпреки това обаче швейцарецът се върна. Той направи ранен пробив, който Бердих за всеобща изненада върна веднага за втори път. Последва обаче нов пробив за Федерер, който чехът пак върна и хвърли в смут публиката и съперника си.

В седмия гейм Федерер отново проби съперника си, но този път инициативата беше изцяло на Бердих. При равенство чехът направи две непростими грешки в спечелени ситуации. Едната бе на мрежата, където той изкара елементарно воле в аут на празен корт, а при следващата не можа да направи смач, който бе изключително удобен. Така Бердих върна отново Федерер в мача, а самата му игра рухна за дълъг период от срещата.

Изравнилият 27-годишен рекорд за спечелване на Australian Open без загубен сет през 2007 г. тенисист успя да затвори тази част, а в следващата отново направи ранен пробив, който този път успя да затвърди. Постепенно играта на човекът, бил 237 седмици на върха, започна да се появява отново.

Федерер успя, макар и трудно, да затвори и четвъртия сет, въпреки, че в последните няколко гейма Бердих отново започна да играе на страхотно ниво. Сервисът на швейцареца обаче бе неговата опора и не го напусна до края.

В петия сет швейцарецът заигра по тотално различен начин и замрази угасващото желание на Бердих за победа. Фед Експрес поведе с 4-0, след което затвори мача с 6-2.

Това бе четвъртият петсетов мач в кариерата на Федерер, който той обръща от 0:2 сета.

Така, с нови сили, Рождър Федерер ще търси победа и над младия талантлив аржентинец Хуан Мартин Дел Потро, срещу когото досега има три победи без загубен сет.

Бързи факти:
Мачът не продължи много за петсетов двубой – 209 минути
Сервисът на Федерер бе страхотен – 20 аса срещу 8 на Бердих
И двамата тенисисти бяха с абсолютно еднакъв показател след края на мача по отношение на спечелените точки от първи и втори сервис – 71%:71% и 46%:46%
Непредизвиканите грешки бяха в полза на чеха 42 към 40, 32 oт грешките за Бердих обаче дойдоха в последните три сета
Уинърите бяха в полза на Федерер – 61:58