3. Хърватинът Чилич превърна в агония мечтата на Мъри за "Ю Ес Оупън"

Хърватинът Чилич превърна в агония мечтата на Мъри за "Ю Ес Оупън"

Хърватинът Марин Чилич смаза отколешната надежда на цяла Британия за шампион на „Ю Ес Оупън”.

Без никой да подозира, странният хърватин не даде дъх на Анди Мъри и го изхвърли брутално още в осминафиналите на турнира – 7-5, 6-2, 6-2.

Това е четвърто за годината изненадващо отпадане на шотландеца в турнирите тази година от „Шлема”. През януари Вердаско го изхвърли на четвъртфинал в Мелбърн, после Фернандо Гонсалес го прекърши без много проблеми в Париж, а Анди Родик съвсем разклати самочувствието му, след като му даде „стоп” в полуфиналите на кралския „Уимбълдън”. Сега пък Чилич бе „късата клечка” в пътя на Мъри и той отново ще си тръгне най-неочаквано.

Днешният мач не прави чест на Мъри шотландеца и за друго. Световният номер 2 не погледна в очите в края на мача Чилич и демонстративно обърна глава.

Иначе през целия двубой днес победителят бе този, който контролираше събитията по корта. След трудния първи сет той установи пълен контрол в темпото и с прекрасния си сервис и стабилната игра от дъното на корта изуми всички с бързата си победа.

В първия сет двубоят бе най-труден за прогнозиране. Мъри си изглеждаше абсолютен фаворит, особено като се има предвид, че той печелеше по-дългите разигравания. Кулминацията и може би целият преломен момент в мача дойде при 5-4 за шотландеца и две възможности за спечелване на сета. Чилич се мобилизира до краен предел обаче и успя да отрази огромната опасност с ас и дълбок бекхенд след дълго разиграване. След това той взе подаването на своя съперник на нула и после приключи сета.

Във втората част хърватската надежда направи ранен пробив, който изненада Мъри. Той се опита да се върне бързо в сета, но не успя и с това всичко завърши. С нов пробив в сметката си Чилич вече водеше с 4-0. До 6-2 за поставения под номер 16 не бе проблем да докара мача.

В последния сет всичко свърши по-бързо от очакваното. Вместо в огромна борба за обрат, мачът се превърне в зрелищна агония на дошлия с големи очаквания шотландец. Той загуби сервиса си още в първия гейм, след това се опитваше всячески да се върне в мача, но вече бе късно – Чилич просто се разправяше със съперника си. Така той стигна до два мачбола при сервис на противника и довърши бързо и без мъчение Анди Мъри.

В четвъртфиналите хърватинът ще играе срещу аржентинския локомотив Хуан Мартин Дел Потро.

Бързи факти:
Най-стряскащата разлика в мача бе в разликата в печелившите удари между Чилич и Мъри - 35 на 13
Непредизвиканите грешки също бяха повече за победителя - 41:29