3. Ли На смаза Шарапова, за първи път китайка на финала на "Ролан Гарос"

Ли На смаза Шарапова, за първи път китайка на финала на "Ролан Гарос"

При изключително силен вятър в Париж, Ли На взе полуфинала срещу рускинята с 6:4, 7:5

Ли На стана първата китайка в историята, която достига до финал на Откритото първенство на Франция по тенис „Ролан Гарос”. Тя надигра руската красавица Мария Шарапова в два сета на клея в Париж и си подпечата участие в последния мач при жените в турнира.

Мачът между Ли и Шарапова се игра при ужасни атмосферни условия, като двете тенисистки имаха огромни проблеми със силния вятър на корта, който правеше играта непредвидима.

В първия сет китайката започна отлично и поведе с 3:0 след пробив още в първия сервис гейм на Маша, която трудно се адаптираше към поривите на вятъра. След 4:2 за Ли На последваха четири поредни гейма, в която никоя от двете не спечели подаването си. Шарапова на два пъти беше близко до равенството като връщаше пробива за 3:4 и 4:5 преди своя сервис, но и в двата случая веднага допусна пробив на собственото си подаване и загуби първата част с 4:6.

Вторият сет предвещаваше обрат. Шарапова заигра по-добре, намали непредизвиканите грешки и печелеше лесно подаването си. Тя поведе с 4:2, но тогава отново настъпи спад в играта й. Азиатката върна пробива при 3:4 и изравни, а Шарапова много и помогна с няколко двойни грешки във важни моменти от гейма. До 6:5 мачът се движеше гейм за гейм и нямаше пробиви, но накрая рускинята се подаде на напрежението. Тя сервираше за оставане в мача, но На направи две отлични точки с мощни форхенди. Това даде два мачбола на китайката и прекърши съперничката й. Мачът завърши след двойна грешка на Шарапова, която не успя да се докопа до финала на турнира.

Така в събота ще гледаме исторически първи финал за китайка на „Ролан Гарос”. Това е и втори финал за Ли На в турнирите от „Големия шлем”, като първият й финал беше тази година на Откритото първенство на Австралия, когато тя загуби в три сета от белгийката Ким Клайстърс.