3. Надал без блясък сред последните осем в Канада. Мъри, Джокович и Давиденко със супер победи

Анди Родик също сред последните осем след тежка битка с Фернандо Вердаско

Рафаел Надал прескочи втория кръг на турнира от сериите Мастърс в Монреал. Испанецът победи наглед леко германеца Филип Пецчнер с 6-3, 6-2, но не убеди с формата си.

И в двата сета защитаващият титлата си в Канада тенисист направи ранни пробиви, които му осигуриха спокойствие по време на мача. Пецчнер пък явно бе насъбрал доста напрежение в себе си и не можа да се отпусне до края с изключение на някои отксълечни моменти.

В първия сет връщащият се след над два месеца извън корта Надал направи само 3 уинъра и толкова грешки, а във втория статистиката му бе почти същата. Неговият съперник имаше преимущество по положителния показател, но допусна над 30 непредизвикани грешки. Най-интересният момент в двубоя бе в шестия гейм на втория сет, когато германецът имаше две възможности да върне пробива изоставане, но не успя и това съвсем го пречупи.

В следващия кръг Рафа го очаква изключително тежък съперник - аржентинската машина Хуан Мартин дел Потро, който днес обърна румънеца Виктор Ханеску.

Големият преследвач на Надал за второто място в света и може би за първото съвсем скоро - Анди Мъри, разпиля Хуан Карлос Фереро. Британецът го надигра с 6-1, 6-3, за да достигне четвърфиналите на състезанието. Мъри показа, че в момента вероятно се намира в най-добрата форма от всички на върха и обясни с играта си защо тренира усилено последните няколко седмици в Маями. Фереро, който бе изхвърлен и на "Уимбълдън" от Мъри, не успя и сега да окаже съпротива, макар че мина през квалификациите и след това обърна един след друг Лейтън Хюит и Гаел Монфис.

Световният номер 4 Новак Джокович постигна лесна победа над Полковника Михаил Южни с 6-3, 6-4. Когато руснакът направи пробив още в първия гей на мача, изглеждаше, че сърбинът ще има труден ден, но не се оказа така и победителят от 2007 г. тук се класира без много напрежение за четвърфиналите. Там той ще срещна Анди Родик.

Американецът изигра много тежък мач срещу Фернандо Вердаско, но го победи със 7-6(2), 4-6, 7-6(5) в изтощителна битка. В последния сет Родик направи пробив един гей преди достигането на тайбрека, но спасявайки два мачпойнта испанецът върна изоставането и вкара двубоя в пълна непредвидимост. Там Вердаско поведе с минипробив, но не можа да издържи на напрежението, когато застана пред мачбол и изкара една топка в аут, която го изхвърли от турнира.

Неуморимият руснак Николай Давиденко също стигна тази фаза, след като показа прекрасна игра, която пък му донесе двусетова победа на Фернандо Гонсалес - 7-6(2), 7-5. Двамата се бяха срещали за последно преди две години и тогава бившият номер 3 в света отново спечели в два сета.

За да бъде запълнена схемата на четвъртфиналите, остава да се изиграят и не по-малко интересните мачове между краля Роджър Федерер и неговия сънародник, който го победи за последно - Станислас Вавринка, както и двубоят между французите Жил Симон и Жо-Вилфред Цонга.