3. Надал отчая Федерер с брилянтна защита в първия полуфинал (видео+снимки)

Надал отчая Федерер с брилянтна защита в първия полуфинал (видео+снимки)

Матадора от Майорка спечели в 4 сета класическия сблъсък с швейцареца, чака Джокович или Мъри на финала

Рафаел Надал е първият финалист на Откритото първенство на Австралия по тенис. Испанският номер 2 в света отстрани швейцареца Роджър Федерер в първия полуфинал на „Род Лейвър Арена”. Надал загуби първия сет с тайбрек, но показа фантастични удари в защита и обърна мача след 6-2, 7-6, 6-4  в следващите три сета.

Надал спечели мача за 3 часа и 42 минути, а Федерер му направи голяма услуга със своите 63 непредизвикани грешки. Това бе 18 успех за Рафа в 27 сблъсъка с Федерер и 10-ти в турнирите от "Големия шлем".

Испанецът очаква победителя от мача между Новак Джовокич и Анди Мъри, които спорят утре в другия полуфинал. Финалът е в неделя на „Род Лейвър Арена” в Мелбърн.

Швейцарецът стартира във вихрено темпо в Мелбърн. Спечели първия гейм лесно, с два великолепни бекхенда проби първото подаване на Надал в срещата и затвърди пробива за 3-1. Испанецът не се смути и с неспасяем пасинг шот по диагонала върна пробива за 4-3.

Последваха хубави начални удари на двамата и частта влезе в тайбрек. В него Федерер направи първи минипробив, а после заби ас за 4:1 точки. Надал опита да се върне в битката, но беше късно и въпреки един гръмотевичен форхенд загуби първия сет с 6-7 (5).

Вторият сет също започна ударно. Федерер проби веднага с три уинъра като по учебник. Рафа обаче показа класа и с два форхенда и две грешки на съперника върна пробива за 1-1. Нещата бяха мирни до средата на сета, когато Надал направи абсолютно немислим уинър от два метра извън корта и получи две точки за пробив. Испанецът пропиля първата, но при втория опит размина Федерер на мрежата с чудесен пасинг шот и поведе с 4-2. Грешките на Фед продължиха и той даде сета без бой – при 2-5 швейцарецът направи двойна грешка, а после прати топката в мрежата на два пъти, което стигна на Надал да затвори сета при 6-2 в своя полза.

Третият сет бе по-стабилен за Федерер. До 3-3 и двамата печелеха сравнително лесно своето подаване. След дълги разигравания Матадора от Майорка се пречупи и загуби своя сервис за 3-4, ала отвърна моментално. Петата двойна грешка на Федерер и един бомбен форхенд дадоха на Надал две точки за връщане на пробива. Форхенд на Рафа и удар на Фед в мрежата пак балансираха статуквото – 4:4. Надал беше близо до пробив при 6-5 за себе си, ала Федерер удържа и вкара сета в тайбрек. В него обаче световният номер изглеждаше сякаш е на друго място и нищо не се получи в ударите му. Серия от грешки на Федерер дадоха аванс от 6:1 точки за Надал и 5 поредни сет бола. Тогава швейцарецът се стегна и показа защо е смятан от мнозина за най-великия тенисист в историята. 4 поредни точки докараха нещата до 5:6, но Надал вкара първи сервис, прати мощен форхенд и Федерер имаше сили само да върне  вмрежата – 7-6 (5) и 2:1 сета за Надал.

Четвъртият сет предложи още незабравими емоции на публиката в Мелбърн, препълнила до краен предел „Род Лейвър Арена”.
След четири бързи гейма за подаващия, Надал получи два шанса за пробив, които Федерер отрази с най-силното си оръжие – първия сервис. Серия от 4 безкомпромисни начални удара спаси гейма на швейцареца – 3-2 за него. При 4-3 Федерер имаше две точки за пробив, но пак подаде ръка на Надал с два удара в аут – испанецът не чака много и с два форхенда изравни за 4-4.

Многото непредизвикани грешки преследваха Роджър през целия мач и това му коства мача. След поредния си неточен удар, Федерер поиска „ястребово око” в изблик на отчаяние, но системата за видеонаблюдение показа, че съдиите са прави и Надал взе огромен превес при 5-4 в своя полза и сервира за мача.  Последва драматичен гейм с няколко равенства, ала Федерер не издържа на напрежението и пак запрати в аут шансовете си да обърне мача. С форхенд извън очертанията на корта Рафа можеше да празнува поредния си финал на турнир от „Големия шлем”.

Това бе негова 18-та победа в 27 двубоя с Федерер.

На финала в неделя Надал ще играе с победителя от другия полуфинал между светояния лидер Новак Джокович и номер 4 Анди Мъри.

Дъждът продължава да бави мача на Григор в Шанхай

Григор Димитров води със сет, но изостава във втория преди прекъсването на срещата

Ясно е кога Григор Димитров ще доиграва в Шанхай

Мачът на Гришо срещу белгиеца Зизу Бергс бе прекъснат

Джокович започна изненадващо трудно старта си в Шанхай (ВИДЕО)

Той победи янкито Алекс Михелсен в два сета

Мачът на Григор Димитров няма да се доиграе днес

Срещата на българина срещу Зизу Бергс беше прекратена при 1:0 сета в полза на нашия тенисист