3. Победно завръщане за Мария Шарапова в големия тенис

Победно завръщане за Мария Шарапова в големия тенис

Рускинята Мария Шарапова не без уплаха постигна първа победа през последните 10 месеца с 6-1, 6-7 (6), 6-3

Мария Шарапова направи триумфално завръщане в професионалния тенис, записвайки първа победа през последните 10 месеца. В първия кръг на тенис турнира Варшава Оупън рускинята победи представителката на Италия Татяна Гарбин с 6-1, 6-7 (6), 6-3. Тя обаче би съжалявала за неколкократно изпуснатите възможности да реши мача в своя полза, след като допусна забележителен обрат във втория сет и бе на път да загуби практически спечеления мач в третия. Въпреки всичко Шарапова направи стремителен старт в турнира, сред чиито победители фигурира едва една представителка на Русия – Елена Бовина (2002).

На клей корта в тенис център Легия рускинята, която през последните 10 месеца се срина до 65-о място в световната ранглиста, бе безапелационна в първия сет. Всичко вървеше в нейна полза, тя проби сервиса на Гарбин общо четири пъти, докато собствените си подавания тя вкара в 83 процента от случаите. Шарапова затвори първия сет при 6-1. Картинката във втория обаче прие коренно различен вид.

Въпреки, че водеше с 4-2 и успя да достигне до 3 гейм пойнта Маша някакси съумя да изпусне инициативата. Италианката спечели сервис гейма си за 3-5 и отложи края на мача. Двойна грешка провали три мач пойнта за Шарапова в следващото разиграване, а Гарбин заяви намеренията си, като възкръсна от 0:40 за да пробие именитата си опонентка за 4-5, благодарение на нова двойна грешка и трагично слаб сервис от страна на родената в Няган тенисистка. Гарбин не се отказа и изравни резултата до 5-5 в последвалия си сервис гейм. Бившата номер едно и Гарбин нажежиха борбата, като си размениха по още един сервис гейм за 6-6. В решителния тайбрейк Шарапова отново имаше златната възможност да приключи страданията си, но опонентката й отново спаси три мачпойнта. В крайна сметка Гарбин изравни мача със 7-6 във втория сет след 8:6 в тайбрейка.

След кратката пауза преди решителния сет по всичко личеше, че италианката няма да изпусне разсеяната Шарапова. В средата на сета Гарбин вече водеше с 3-1, но за нейна изненада 65-ата в света започна да показва воля и характер. В крайна сметка Шарапова достигна до пълен обрат и не даде повече геймове на опонентката си и приключи първия си мач с победа. В последното разиграване тя бързо отвори разликата до 40:0 и точно когато изглеждаше, че ще хвърли още три мачпойнта на вятъра рускинята каза "край" след 2:35 часа.

В следващия кръг Шарапова ще срещне победителката от двубоя между Каролин Вознячки и друга тенисистка преминала успешно през квалификационните кръгове. Датчанката, която миналата седмица загуби финала в Мадрид срещу Динара Сафина е поставена под номер едно в основната схема на състезанието.