3. Шеметна победа за Григор: Обърна Бердих и чака Надал в Ротердам

Шеметна победа за Григор: Обърна Бердих и чака Надал в Ротердам

С победата си Гришо ще играе срещу Надал, ще се изкачи с 100 места в ранглиста и ще вземе 15 000 евро

Григор Димитров постигна първия голям триумф в кариерата си при мъжете. След двете спечелени титли в турнири на клей, както и завоюването на титлите на Wimbledon и US Open при юношите, българинът победи 23-ия в света чех Томас Бердих с 4-6, 6-3, 6-4 след оспорван мач, продължил над два часа на централния корт в Ротердам.

Само преди две седмици Бердих бе този, който се осмели да поведе с 2:0 сета на Роджър Федерер на осминафиналите на Australian Open преди да загуби в крайна сметка мача.

С днешната си победа Димитров ще има невероятния шанс да играе със световния номер 1 Рафаел Надал в четвъртък във втория кръг на състезанието. За целта Надал трябва да бие днес Симоне Болели и двубоят ще бъде факт. Българският тенисист ще има и всички мотивационни предпоставки да даде всичко от себе си, след като освен всичко друго - неговите идоли в тениса са Роджър Федерер и Марат Сафин.

С победата си Гришо ще се изкачи с около 100 места в ранглистата и ще вземе 15 000 евро.

17-годишният тенисист, който в момента в номер 478 в ранглистата, показа уникалната си психика, отличаваща го от състезателите на неговата възраст. Гришо спаси 9 от 10 възможности за пробив, което е се оказа решаващо в мача. Българинът напомни за похода на Джокович към върховете на световния тенис, когато все още много млад, той показваше удивителна стабилност, поставен под напрежение.

Григор надигра днес по всички показали Бердих, който в крайна сметка не показа лоша игра. Българинът дори наниза 10 аса срещу 9 на своя съперник.

Той загуби първата част срещу 23-ия в света с 4-6, след като спаси четири възможности за пробив в своя сервис, а после получи два шанса да дръпне в резултата и съответно да спечели сета. Това обаче не се случи и все чехът показа опита си, след като направи пробив в седмия гейм и след това без проблем поведе с 1:0 сета.

Във втория сет обаче нещата се обърнаха. Димитров издържа на напрежението в началото на сета, когато имаше проблеми и след това намери начин да направи пробив в шестия гейм, който задържа до края.

В решаващата част Григор отново показа невероятна психика. Българинът, който спечели
Wimbledon и US Open при юношите игра стабилно, докато накрая не изчака своя момент, за да направи удара си върху Бердих.

Бързи факти:
В днешния мач Григор наниза 10 аса срещу 9 на Бердих
Българинът спечели и 2 повече от съперника си 92 на 90
Ключов момент в мача бе психическата устойчивост на двамата играчи във важните моменти - Григор спаси 9 от 10-те отдали се възможности пред чеха, докато самият той спечели 3 от 5 възможности, които доведоха до шеметната победа
Спечелените точки от първи сервис бяха 75% за Григор и 82% за Бердих
При втори начален удар процентите бяха 50 срещу 48 в полза на Димитров

*Вижте победната точка за Гришо в секцията "Видео"!!!

Димитров: Табило е доста неудобен съперник

„Защото е левичар“

Гришо с победа за Европа на "Лейвър къп"(ВИДЕО)

Димитров с впечатляващ обрат срещу чилиец

Яник Синер ще е посланик на Зимните Олимпийски игри през 2026г

Световният номер 1 ще е лицето на олимпиадата в Милано и Кортина д'Ампецо

Нестеров загуби на четвъртфиналите на сингъл на турнир по тенис в Румъния

Третият поставен в схемата българин отстъпи на Том Генч (Германия) с 6:3, 2:6, 4:6