3. Цонга мина и през Блейк на Australian Open

Цонга мина и през Блейк на Australian Open

Жо-Вилфред Цонга се движи с големи стъпки към нов финал на Australian Open. Мощният франзузин победи Джеймс Блейк на осминафиналите с 6-4 6-4 7-6 (4) и е само на две крачки от нов мач за титлата в Мелбърн, след като миналата година загуби от Новак Джокович спора за трофея.

Първият сет бе много равностоен, като Цонга успя да го спечели благодарение на единствения си шанс за пробив, който осъществи. Американецът опита да го върне, но Цонга не позволи това да се случи.

Вторият сет бе огледален на първия, като Цонга проби още първото подаване на съперника си. Въпреки неистовите условия на Блейк, той не успя да навакса изоставането и с единия крак вече бе аут от турнира.

Третият сет бе най-оспорван, а тогава дойде и шанса на Блейк. При 3:2 за него играта бе прекъсната за около 10 минути поради празнична заря по случай националния празник на Австралия. Това разконцентрира французина и блейк успя да направи пробив.

При 5:4 за нюйоркчанина и негов сервис, когато публиката очакваше 4-и сет, Цонга спаси 3 сетбола и успя да върне пробива. Така се стигна до тайбрек, където вече обезверения янки нямаше психика да се противопостави. Той направи няколко досадни грешки, които предрешиха нещата.

Така Цонга се класира на 1/4-финалите, където ще срешне "екзекутора" на Анди Мъри Фернандо Вердаско. Ако победи, негов съперник на полуфиналите по всяка вероятност ще бъде Рафа Надал, когото съкруши в три сета предната година.