3. Цонга се добра до финала и развали празника на Великобритания

Цонга се добра до финала и развали празника на Великобритания

Французинът Жо-Вилфред Цонга взе чиста победа с 6-3, 7-6 над представителя на домакините Джеймс Уорд

Жо-Вилфред Цонга спечели втория полуфинал срещу представителя на домакините Джеймс Уорд в два сета 6-3, 7-6 и ще играе срещу шотландеца Анди Мъри на финала на турнира „Куинс” в Лондон.

Великобритания имаше за първи път двама представители на тази фаза на състезанието в оупън ерата, но домакините няма да имат щастието да наблюдават изцяло британски финал заради страхотната игра на Цонга.

Французинът започна ударно срещата и поведе набързо с 3-0, като проби още първия сервис гейм на Уорд. После играта в сета се движеше спокойно и двамата играчи печелеха подаванията си. Така се стигна до 5-3 и Цонга, който отстрани световния лидер в предния кръг, спечели рутинно частта с 6-3.

Джеймс Уорд от своя страна бе отстранил миналогодишния победител в „Куинс Клъб” Сам Куери и не смяташе да се предава. Във втория сет англичанинът подобри играта си и върна на Цонга за ранния пробив в първия сет. Той поведе с 3-0 и публиката в Лондон започна все по-оживено да го подкрепя при всеки добър негов удар. Мечтите на британците обаче бяха убити от мощния Жо-Вилфред, който с добър минаващ удар докара седмия гейм до 40-40. Тогава се стигна до няколко поредни равенства, но с мощен форхенд французинът принуди Уорд да се признае за победен и върна пробива.

Двамата сипеха силни и добре насочени сервиси и резултатът стигна 6-6, което вкара сета в тайбрек. Той започна лошо за черната котка за Рафаел Надал, като Уорд поведе с 2-0 след двойна грешка на съперника. Цонга възстанови ремито при 6-6 и имаше мачбол, който пропусна. Стана 7-6 за Уорд, който също имаше шанс да изравни сетовете. Точно в тази точка Цонга не вкара първи сервис, съдията отсъди аут и при втория му, но той обжалва и се оказа, че е прав. Така той записа ас за 7-7. Добро воле на мрежата му даде втори мачбол и този път Джеймс Уорд изкара топката малко в аут за крайното 7:6(9-7) и 2:0 сета за французина.

Британската първа ракета Анди Мъри и Жо-Вилфред Цонга ще спорят за титлата в „Куинс” утре от 14:30 часа българско време.