3. В луд мач Гонсалес победи Гаске на Australian Open

В луд мач Гонсалес победи Гаске на Australian Open

Чилиецът победи Гаске за 249 минути, за да срещне Надал в следващия кръг

Финалистът от 2007 г. на Australian Open Фернандо Гонсалес победи в луд петсетов мач Ришар Гаске, за да стигне осминафиналите на турнира.  Мачът продължи 249 минути, а чилиецът победи с 3-6, 3-6, 7-6(12-10), 6-2, 12-10 и сложи края на невероятния мач. В следващия кръг Гонсалес ще играе с Рафаел Надал.

В първите два сета французинът имаше огромно превъзходство над съперника си. Поставеният под номер 24 в схемата използваше всяка възможност да излиза на мрежата при втори сервис на Гонсалес и диктуваше темпото и развитието на мача.

Нещата обаче се промениха в четвъртия сет. Тогава Гонсалес даде всичко от себе си, за да не загуби и съдбата го възнагради. В този сет бившият номер 4 в света на два пъти проби съперника си, но Гаске на два пъти се върна. Така се стигна до първата кулминация в мача – тайбрекът, в който щеше да стане ясно дали мачът ще продължи.

В него Гонсалес поведе с 6-4 точки, а съдиите му свириха аут, точно когато печелеше сета. Понеже на „Маргарет корт арина” няма „ястребово око”, чилиецът нямаше какво да направи освен да изрази протеста си. Така Гаске направи трио поредни точки и на свой ред имаше мачбол, който не успя да реализира. След това французинът имаше нова възможност за спечелване на мача, която пак не успя да спечели.
В крайна сметка дойде моментът на Гонсалес, който мина през огън и жупел, но спечели сета.

В четвъртата част чилиецът не можеше да бъде спрян и разби Гаске с 6-2, като го проби два пъти.

Така се стигна и до петия решителен сет, който продължи колкото един футболен мач – 90 минути.
Той протече невероятно драматично. Първо чилиецът имаше няколко възможности да спечели гейм при сервирането на Гаске. След това французинът изравни нещата и след преполовяването на сета, на свой ред той успя да вземе инициативата, която държа дълго време. Гаске е взимаше значително по-лесно подаванията си, докато Гонсалес се трудеше много повече при своите геймове.

Междувременно и двамата имаха нужда от медицинска помощ. Гаске три пъти, а Гонсалес веднъж.

Малко преди края на двубоя Гонсалес се измъкна няколко пъти от пробив. Така се стигна и до неговия час, когато получи два мачбола, единият от които реализиран.

Накрая двамата тенисисти се прегърнаха и поздравиха взаимно за лудия мач, а публиката бе екзалтирана до край. Реално мачът на двамата започна преди първия двубой на централния корт, на който Дементиева победи Саманта Сотусър, а във втория Надал надигра Хаас, и свърши след края на срещите там.

Бързи факти:
Двамата противници на корта имаха удивително равенство след края на мача по всички параграфи