3. Великият Федерер отново бе единственият, който успя да спре в прахта неуязвимия Надал

Швейцарецът отново спря на серията от победи на Надал на клей и записа първа титла от "Ю ес Оупън" насам

Великият Роджър Федерер отново напомни на себе си. Носителят на 13 титли от „Големия шлем”  изигра страхотен мач и победи вечния си противник Рафаел Надал с 6-4, 6-4 във финала на „Мастърс” турнира в Мадрид. На испанска земя, седмица преди началото на „Ролан Гарос”, швейцарецът отново бе този, който успя да спре серията от победи на Надал и поне за момента започна да изглежда така, сякаш ще пребори кризата, в която се намира след загубата на "Уимбълдън" миналата година.

Преди две години Рафаел бе победен от тогавашния световен номер 1 и серията му от 81 победи на клей, която е рекорд и до днес, бе спряна. От тогава насам Надал също не бе губил и този пъти победите му бяха 33. Така Федерер стана единственият човек, който е печелил финал срещу испанеца на клей, и то два пъти.

Освен прекрасната игра на Фед Експрес обаче, не може да не се отбележи и вчерашния невероятен полуфинал между Надал и Джокович, в който двамата играха 4 часа и две минути, а по-късно Федерер не срещна проблеми с аржентинеца Дел Потро.

В днешния мач основното оръжие на швейцареца бе неговият унищожителен сервис. Другото важно нещо в играта на бившия номер 1 бе много стабилният му бекхенд, който не бе пречупен от топспиновете на Надал.

В първия сет испанецът сервираше пръв. При 3-2 дойде и първия голям момент в мача. Тогава на Федерер се наложи да спаси два брейкпойнта, за да вземе подаването си. В деветия гейм обаче победителят от миналогодишния „Ю Ес Оупън” успя да спечели единствената отдала се възможност за брейк пред него, след непредизвикана грешка на противника си, а после пък затвори безкомпромисно сета.

Във втората част зрителите на „Маноло Сантана” чакаха с нетърпение да видят какво ще се случи, когато разяреният испански бик започне да играе, притиснат до стената. Това обаче така и не се случи. Надал сервираше и печелеше лесно геймовете си, а след него швейцарецът правеше същото и неотлъчно го следваше.

Така се стигна до кулминацията в мача, когато Федерер проби Надал и спечели петия гейм, а зрителите, начело с капитана на Реал (М) Раул, замлъкнаха. Швейцарецът удържа подаването си до края. В последните минути Надал имаше две възможности за пробив, отразени блестящо от четирикратния шампион на „Уимбълдън”. Федерер демонстрира и огромна психика, след като в ключов момент заби ас от втори сервис на съперника си.

Така, сегашният номер 2 в света, спечели първа титла от октомври миналата година, когато направи това в Базел. За победата си той прибра 620 000 евро и чисто нов джип „Лексъс”.

Това бе 58 титла в кариерата на легендарния швейцарец и 15-а от сериите „Мастърс”.

След края на срещата, с благородна усмивка, швейцарецът се извини на публиката за разваленото парти и за пореден път демонстрира огромното си приятелство и уважение с Рафа Надал.

Бързи факти:
За последните 24 часа Надал е бил на корта 5 часа и 28 минути, а Федерер 2 часа и 47 минути
Едно от най-големите мерила за Федерер е балансът му от уинъри към непредизвикани грешки. Днес оценката бе "много добър 5+" - 25 уинъра и 25 грешки
Надал пък има "среден 3" - направи 14 уинъра срещу почти двойно повече грешки
Швейцарецът спечели и двете си възможности за брейк, докато Надал нито една от четирите пред себе си.