Декадата в България през погледа на Novsport.com (част I)

Вижте какво се случи у нас в първата петилетка на новото хилядолетие

Декадата в България през погледа на Novsport.com (част I)

Novsport.com Ви предлага обзор на събитията в българския футбол през първото десетилетие на новото хилядолетие, какъвто никъде другаде няма да намерите. Положихме неимоверен труд, за да Ви представим обобщение на най-важните факти в родния елит, Купата на страната, евротурнирите и националния отбор. Започваме с първата петилетка, а в първите дни на 2011 г. ще публикуваме и втората. Предварително се извиняваме, ако случайно сме пропуснали някое събитие. Липсата на литература по темата буквално ни взе душата. Все пак се постарахме. Приятно четене!

 
Сезон 2000/2001
Шампион: Левски
Голмайстор: Георги Иванов (Левски) - 22
Носител на Купата на България: Литекс
 
Понабралият скорост от миналия сезон отбор на Левски започва атака към групите на Шампионската лига. „Сините” обаче са спрени още във втория квалификационен кръг от турския Бешикташ след 1:2 общ резултат. Иначе през есенния дял на първенството отборът е воден от трима треньори – покойният вече Владимир Федотов, Наско Сираков и Люпко Петрович, като буквално гази съперниците. Срещу ЦСКА, който отпада от МТК в Купата на УЕФА, на стадион „Българска армия” бъдещите шампиони завършват 1:1, като след мача с бомба е убит фенът на Левски Младен Младенов. През този сезон настъпва промяна в елита. 52-годишната традиция на "А" РФГ е нарушена на прага на новото хилядолетие, когато ръководителите на БФС предприемат смели реформи. Създадената през есента на 2000 г. Висша професионална футболна лига (ВПФЛ) е съставена от 14 отбора. Толкова се запазват те и през трите първенства на ВПФЛ. Само регламентът през всеки сезон е различен. След края на сезон 2000/2001 последните два отбора изпадат директно, а 12-тият играе плейоф за оставане/влизане във ВПФЛ. Националният отбор започва с нови надежди борбата към поредния голям форум – Световното първенство в Япония и Корея през 2002 г. Стойчо Младенов дебютира начело на „трикольорите” със загуба от Чехия с 0:1 в първата квалификация през септември. Следва победа над Малта с 3:0 и онова равенство 1:1 на 11 октомври в Копенхаген с дебютния гол на Митко Бербатов в официален мач – ключово събитие в кариерата на Бербо, който на 11 януари 2001 г. подписва с Байер Леверкузен.
През пролетния полусезон Левски няма никакви проблеми и става шампион за 22-и път в своята история със 7 точки пред ЦСКА на Енрико Катуци. Паметен е мачът на „сините” срещу Миньор в Перник, когато Антон Генов преждевременно свири край поради безредици по трибуните и Левски печели служебно с 4:0, а Наско Сираков показва среден пръст на пернишката агитка. На финала за купата на стадион „Локомотив” Литекс успява да изтръгне победата от Велбъжд с 1:0 след продължения, но мачът е съпътстван от чудовищното счупване на крака на Валентин Найденов. От ВПФЛ изпадат Ботев и Миньор, а влизат Спартак (Пл) и Марек. Берое остава след победа в плейофа над Пирин. Националите мачкат в квалификациите, но през юни са спънати от Исландия в Рейкявик и кампанията на Стойчо Младенов се решава следващия сезон.
 
Сезон 2001/2002
Шампион: Левски
Голмайстор: Владимир Манчев (ЦСКА) - 21
Носител на Купата на България: Левски
 
От този сезон се въвежда нова схема на провеждане на първенството на Висшата лига. След редовните 26 кръга първите 6 и последните 8 отбора се разделят на две плейофни групи, в които тези отбори играят още два пъти при разменено гостуване. Участието в плейофната фаза започва с разделяне на точките от редовния сезон на половина (закръглено в полза на отбора). Последните три отбора от групата (7-14) отпаднат в Първа лига. Преди началото на сезона Ловеч (Ловеч) променя името си на Литекс (Ловеч), а Нефтохимик (Бургас) – на Нафтекс (Бургас). Хебър 1920 (Пазарджик) пък се обединява с Беласица (Петрич) и новият отбор взима името на петричани. Велбъжд (Кюстендил) и Локомотив (Пловдив) се обединяват в Локомотив 1936 (Пловдив), както се състезава и днес. Лятото на 2001 г. ще остане завинаги в паметта на феновете на Локомотив (Пд). След двегодишно живуркане в “Б” група отборът възкръсва и се превръща в един от най-добрите. Това стана благодарение на клубната легенда Христо Бонев, който успява да убеди боса на Велбъжд Георги Илиев да поеме пловдивското Юве. Левски пак се цели в заветните групи на Шампионската лига и след гола на Георги Иванов в Берген срещу норвежкия Бран (1:1) „сините” са на прага на Лигата на богатите. Пред вратата отново ги чака турски отбор – Галатасарай. Левски прави велик мач в Истанбул, но пропуските пред вратата на Мондрагон и грешките в защита им носят загуба 1:2. Голът за българите вкарва Гонзо. Цяла „синя” България очаква с нетърпение реванша, но родният представител е пренавит и стига до недостатъчното 1:1. Вечният съперник ЦСКА пък прави подвиг в първия кръг на Купата на УЕФА и помита бъдещия източноевропейски колос Шахтьор Донецк с 3:0 на „Армията”, а за „червените” блестят Любослав Пенев и Владо Манчев. Първият вкарва един, а вторият два гола пред екзалтираните 13 000 в Борисовата градина. Във втория кръг на надпреварата обаче „армейската чета” на Паро Никодимов се натъква на бъдещия полуфиналист Милан и с общ резултат 0:3 отпада. В същият турнир Литекс става първият български отбор постигнал победа над немски тим в Германия (2:0 над Унион Берлин с голове на Атанас Борносузов и Марин Петров). В третия кръг обаче ловчанлии отпадат от гръцкия АЕК, но самото стигане до това стъпало си остава най-голямото постижение на оранжевите в евротурнирите. Националите пък стигат до решителен мач за класирането си на световното през 2002 г. срещу Дания на стадион „Българска армия”. В пороя и пред пълни трибуни с подгизнали зрители Стойчо Младенов и компания губят с 0:2 и само чудо срещу Чехия би ни класирало на мондиала в Япония и Корея. „Лъвовете” обаче са унижени с онова 0:6 на „Летна” в Прага.
На родна почва Левски води с 2 точки на ЦСКА на полусезона и „червените” уволняват Паро Никодимов. На негово място е назначен италианецът Луиджи Симони. Симони не успява да постигне успех и отборът остава трети с 18 точки зад „сините” след плейофите. През пролетта Спартак (Пл) и Славия уреждат мача им да завърши 2:1 за „белите”, чиято победа ги праща в плейофите, а Велислав Вуцов мистериозно изоставя плевенчани преди срещата. На финала за купата Левски, който междувременно сменя треньорите като носни кърпички (в различни периоди отборът е воден от Георги Тодоров, Рюдигер Абрамчик и Славолюб Муслин), а президентът Владимир Грашнов умира от рак, бие ЦСКА с 3:1 на стадион „Славия” пред 15 000 (вероятно последният толкова посетен мач в „Овча купел”) и прави дубъл за 12-и път в историята си. От елита изпадат Берое, Беласица и Спартак (Пл), а влизат Рилски спортист, Добруджа и Ботев (Пд).
 
Сезон 2002/2003  
Шампион: ЦСКА
Голмайстор: Георги Чиликов (Левски) - 22
Носител на Купата на България: Левски
 
 
Преди сезона се осъществява трансферът на Георги Иванов в Рен. Гонзо е продаден на френския клуб за 4,1 млн. долара, с което нападателят задминава трансфера на Христо Стоичков от ЦСКА в Барселона за 4 млн. долара. За треньор на ЦСКА е назначен Стойчо Младенов. С него отборът записва рекордните 13 поредни победи от 13 кръга в първенството, в което са премахнати плейофите от предишния сезон. Левски за трета поредна година пробва да влезе в групите на Шампионската лига. Динамо Киев този път спира „сините” след 0:1 и в двата мача. В реванша в Украйна Георги Чиликов пропуска дузпа, а редовен гол на Марсело Вава не е зачетен. „Сините”, водени от Славолюб Муслин, обаче продължават участието си в турнира за Купата на УЕФА, където смазват датския Брьондби с 4:1 на „Герена” и стигат до втория кръг, където губят злощастно с дузпи от австрийския Щурм Грац, а грешникът е бъдещият треньор Станимир Стоилов. Членът на Надзорния съвет Тодор Батков на практика поема делата в „синия” клуб след екстрадирането на Майкъл Чорни. ЦСКА пък прави знаменит мач срещу Блекбърн в първия кръг на УЕФА. "Армейците" губят с 0:3 до 56-ата минута, но успяват да докарат мача до 3:3. В крайна сметката отпадат от турнира с гол на чужд терен след 1:1 в Англия. Литекс минава предварителния кръг, но в първия отпада пак от гърци – Панатинайкос – след продължения. Идва ред на националния отбор. През есента на 2002 г. „трикольорите”, водени от Пламен Марков в квалификациите за Евро 2004, правят паметни мачове срещу Белгия и Хърватска и загатват за нещо голямо. Отбелязваме и равенството в контролата срещу Германия. Стадион „Васил Левски” е обновен и се пълни дори на мача с Андора, когато идват 38 000. Димитър Пенев става координатор на националните отбори. През ноември капитанът на Литекс Стойчо Стоилов е прострелян с 4 куршума от бившия военен Симеон Мечев в родния си Благоевград, но оцелява. Полусезонът бива съпътстван и от две събития с отрицателен знак, свързани със съдии. Йордан Сталев опорочава един от най-стойностните мачове през годината - пловдивското дерби между Локо и Ботев (5:3). Реферът първо не дава дузпа в полза на черно-белите, а после не гони вратаря на “смърфовете” Васко Камбуров за игра с ръка извън наказателното поле. Антон Гецов пък е пребит на метри от дома си в Търново. Трима с качулки бият с прътове елитния ни рефер, който е настанен в болница с травми на окото и ръката и таза. Версията е, че побойниците са студенти, които искали да си отмъстят на съдията преподавател.
През пролетта се пече нова треньорска смяна в Левски. Славо Муслин е уволнен, а отборът е поет от Георги Тодоров за трети път. Под негово ръководство „сините” успяват да отстранят ЦСКА в полуфиналите за Купата на България с гол на еквадореца Мануел Мендоса в последната минута на първия мач на „Армията”, където „червените” смазват своя съперник но не успяват да вкарат гол поради феноменалните изяви на Димитър Иванков. Преди мача Наско Сираков хвърля оставка като изпълнителен директор. В първенството обаче „армейците” не допускат изненада и стават шампиони. Титлата им на практика, но не и на теория, става факт на „Герена”, където измъкват 1:1 с изравнителен гол под гредата на португалеца Жоао Пауло Брито. Левски не остава без трофей този сезон. „Сините” надделяват над Литекс във финала в София и вдигат отличието за 24-и път. Националите са на крачка от класиране на Евро 2004 след ключово равенство 2:2 срещу Белгия пред 42 000 на стадион „Васил Левски”, където италианският легендарен рефер Пиерлуиджи Колина не вижда дузпа за гостите накрая на мача за нарушение на Илиян Стоянов срещу Мбо Мпенза. Преди двубоя, в който участие поради наказание не взима отказващият се Краси Балъков, идва ред и на Радостин Кишишев да се разсърди за ябълката на раздора - капитанската лента. Тинката очаква, че ще бъде новият капитан на "трикольорите" по пътя към Евро 2004, но това се оказа сметка без кръчмар. Селекционерът Пламен Марков прави Стилиян Петров капитан на България, а Тинката се обижда. Така в решителния мач с Белгия на неговото място играе Мартин Станков.     

 
Сезон 2003/2004
Шампион: Локомотив Пд
Голмайстор: Мартин Камбуров (Локомотив Пд) - 25
Носител на Купата на България: Литекс
 
Следващия сезон Стойчо Младенов е уволнен от ЦСКА след отпадането от Купата на УЕФА. Веднага след това двама нови играчи – Лео Лима и Родриго Соуса, купени за 3 млн. долара – напускат отбора под претекст, че не са им изплатени две заплати. ФИФА решава, че те са в правото си да напуснат, а ЦСКА трябва да изплати футболистите на бившия им клуб Вашку да Гама. Временно за треньор е назначен Александър Станков, а през зимата Ферарио Спасов. Димитър Димитров-Херо става треньор на Нафтекс след две години в Локо Пд, който е поет от Едуард Ераносян, а Левски взима Владислав Радимов и Ниогу Демба-Нирен. Преди началото на сезона усилено се твърди, че Георги Иванов – Гонзо, който прави слаб сезон в Рен, ще заиграе в ЦСКА, а напрежението между шефовете на клубовете и президента на БФС Иван Славков ескалира на моменти. В крайна сметка Гонзо преминава в турския Самсунспор, но вместо в ЦСКА е преотстъпен в Левски за един сезон. „Червените” тръгват с голямата кошница към групите на Шампионската лига, като предпоставките са на лице – Стойчо Младенов е на гребена на вълната, а селекцията на Васил Божков е мащабна. Галатасарай обаче слага прът в „армейската” машина и безапелационно отстранява ЦСКА с две победи от по 3:0. На реванша фенката на „червените” Гергана е ударена в главата с бомбичка и до края на живота си ще остане с трайни наранявания. Стойчо Младенов, който е кръстен от феновете на Левски Тройчо, е уволнен, а за два месеца отборът е воден от Александър Станков. Левски пък прави силна есен в Купата на УЕФА и след успех над Славия Прага, под ръководството на Георги Василев, се класира за пролетта, когато ще играе с Ливърпул. Сезон 2003/04г. донася първата шампионска титла в историята на Локомотив Пловдив. На 17 февруари 2004 сензационно Ераносян е уволнен от президента на тима Георги Илиев без никакъв коментар. По-късно той бива върнат и се радва на първата шампионска титла в историята на пловдивските "железничари", отпразнувана по безпрецедентен за България начин: с тържествено шествие на привържениците от клубния стадион до Централния площад, където пред 40 000 души бива вдигната Шампионската купа. Националният отбор пък се класира за Евро 2004 след есенни победи над Естония и Андора.
Водещите клубове у нас заплашват да не започнат втория полусезон, ако няма промени в Изпълкома. През януари на 2004 г. обаче босовете се събират в офиса на „Нове Холдинг” и решават да продължат шампионата. Люпко Петрович пък поема Литекс. Предстои дългоочакваният мач на Левски срещу Ливърпул за Купата на УЕФА. „Сините”, които са подсилени от Даниел Боримирови Костадин Видолов, играят затворено на „Анфийлд” и губят с 0:2, но в реванша на 3 март на „Васил Левски” тимът на Георги Василев решава да се надиграва с „мърсисайдци”. Въпреки че получава два бързи гола, Георги Иванов – Гонзо и Саша Симонович изравняват, като голът на втория е впечатляващ. Все пак Майкъл Оуен и компания си тръгват с успех 4:2. В агитката на Ливърпул пък присъстват фенове на ЦСКА, които дразнят „сините”. Междувременно Ферарио Спасов поема „червените”, които губят финала за Купата на България след дузпи срещу Литекс. Наско Сираков се присъединява към Андрей Желязков на „Герена”, а Чорни вече е прехвърлил акциите си на Батков.   
 
 
Сезон 2004/2005
Шампион: ЦСКА
Голмайстор: Мартин Камбуров (Локомотив Пд) - 27
Носител на Купата на България: Левски
 
През лятото на 2004 г. националите записват три загуби на Европейското първенство и напускат надпреварата на Стария континент. Пламен Марков си тръгва от поста селекционер, а на негово място е назначен Христо Стоичков. Херо е изгонен от Нафтекс, а Станимир Стоилов заменя Гочето на „Герена”. Локо Пд добавя в клубната витрина и Суперкупа на България. „Смърфовете” отпадат безславно от белгийския Брюж с 0:6 общ резултат във втория квалификационен кръг на Шампионската лига. В Купата на УЕФА за първи път имаме трима представителя – Литекс, Левски и ЦСКА, но всички отпадат в първия кръг, съответно от ГАК Грац, Беверен и Стяуа. Фиаското срещу „10-те малки негърчета” в първия сезон на Станимир Стоилов начело на Левски дълго държи вода на „сините” фенове. В първенството ЦСКА и Левски извъртят зрелищно 2:2, а в друг интересен мач „червените” ударят Литекс на Стойчо Младенов с 3:1. Ферарио Спасов, който се намира под напрежение, класира ЦСКА на първото място след есенния дял, с равен брой точки с Левски. Медии във Франция спрягат Луис Фернандес за негов заместник. Квалификационната кампания на Христо Стоичков за Световното първенство в Германия през 2006 г. стартира ободряващо след слабото европейско. Нашите тряскат Исландия с 3:1 в Рейкявик и измъкват хикса 2:2 срещу Хърватска в Загреб, после зашлевяват и Малта с двама защитници.  
В началото на 2005 г. назрява скандал между треньора Ферарио Спасов и шефа на надзорния съвет на ЦСКА Стефан Орманджиев по отношение на селекцията. Уж двамата се сдобряват, но през февруари на поста наставник на „червените” застава Миодраг Йешич. Вече пък се вижда края на 10-годишната власт на Батето начело на БФС, след като четвъртите в света се събират и посочват Борислав Михайлов като негов наследник. През пролетта ЦСКА и Левски водят люта битка за титлата до 24-ия кръг, когато гол на Христо Янев от дузпа праща трофея в „Борисовата градина”. „Армейците” стават шампиони за 30-и рекорден път, а Йешич е провъзгласен от „червена” България за генерал. Купата на България остава утеха за „сините”, които бият „червените” с 2:1 във финала. През този сезон завърналият се в Левски Дани Боримиров прави фурор. През май фенът на Ливърпул Майкъл Шийлдс напада български барман във Варна преди финала на Шампионската лига в Истанбул с Милан и е обвинен в опит за убийство. Националният отбор на Стоичков губи шансове да се класира на Световното първенство в Германия, след като пада от преките конкуренти Швеция и Хърватия и върти злощастен хикс с Унгария. 

 

ИЗБРАНИ НОВИНИ

Социални връзки